Duyduk Duymadık Demeyin: D Vitamini Vücudunuza #iyigelecek!

Vitaminlerin faydaları üzerine yazmaya kalksak, şimdi başlasak sabaha bitiririz herhalde. Ancak bu duyduklarımızdan sonra D vitamini hakkında bunları paylaşmadan geçemedik. Daha önce güneşten rol çalan D vitamini içeren gıdaları paylaşmıştık sizinle. Bugün konumuz D vitamininin bilinmeyen yüzü.

1- Yapılan araştırmalara göre 65 yaş ve üstü yaşlılarda, düşme riskini önlüyor. Nedeni de kemikleri güçlendirici etkisi.

vitamin-d

2- Kasları güçlendirme özelliği ile ani gelen krampları da önlediği gözlemlenmiş. Bu arada size bir de minik sır verelim. Bacağınıza ya da ayağınıza kramp girdiğinde baldırınıza bir çimdik atın; kramp yavaşça geçecektir.

kramp

3- Gözlerinizi kartal keskinliğinde yapmaya aday vitaminlerden biri aynı zamanda. Göz sağlığınızı korur ve hasarları önlemeye çalışır.

goz_kurulugu

4- Bazı diyet listelerinin de vazgeçilmezi. Yapılan araştırmalara göre D vitamininin kilo verme üzerinde de olumlu etkileri var.

kilo-vermek-icin

5- Özellikle gün ışığından kaynaklanan kronik baş ağrılarına da iyi gelebilir. Düzenli D vitamini tüketimi sizi rahatlatır aynı zamanda kolestrol seviyenizi de kontrol altına alır.

baş_ağrısı