Dereotunun 8 Faydası

Dereotu, fosfor, bakır, magnezyum, A ve C vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, demir ve çinko yönünden çok zengindir. Bir tutam dereotunun bir yetişkinin C vitamini ihtiyacının %40’ını, A vitamini ihtiyacının ise %43’ünü karşılaması mümkündür.

Ülkemizde her bölgede yetişmekte olan dereotu; daha çok salatalarda, hamur işlerinde bolca kullanılmakta, lezzeti sevilmektedir. Eğer ki siz dereotunu sevmeyenler arasındaysanız bu satırlarımızla fikirlerinizin değişmesini öneririz; çünkü dereotu oldukça faydalı bitkiler arasında. İşte dereotunun 8 faydası:

1. Uykusuzluğu Giderir

Dereotu bol miktarda B vitamini ve uçucu yağlar içerir. Bu özellikleri sayesinde sinirlerin yatışmasına ve gece rahat bir uykuya dalmaya önemli ölçüde yardımcı olur.

dereotu-yararlari

2. Ağız Kokusunu Yok Eder

Sosyal hayatı olumsuz bir şekilde etkileyen ağız kokusu problemini birçok insan yaşar. Eğer ki ağız kokusuna sebep olan şeker hastalığı, böbrek rahatsızlıkları gibi şikayetleriniz yoksa ağız kokusunu dereotu ile yok etmeniz mümkündür.

dereotu

3. Süt Artırır

Emzirme döneminde bir anneyseniz ve sütünüz bebeğinize yetmiyorsa dereotu imdadınıza koşabilir. Dereotu, düzenli olarak tüketildiğinde süt artıran besinler arasında yer alır.

dereotu-fayalari

4. Gaz Sorununu Yok Eder

Vücudunuzda toplanıp dışarıya atılamayan gazlar, kısa bir süre içerisinde oldukça rahatsız edici bir hal alır. Giderek ağrı gibi sorunlara yol açan gazları dereotu yardımıyla vücut dışına atabilir, rahatlayabilirsiniz.

dereotu-baharati

5. Hıçkırığı Keser

Alkol kullanımı, çeşitli alerjiler, sinirsel durumlar geçmeyen bir hıçkırığa neden olabilir. Böyle durumlarda hıçkırığı kısa sürede kesebilmek için bir tutam dereotu çiğneyebilir rahatsız edici hıçkırıktan kurtulabilirsiniz.

dereotu-nasil-kullanilir

6. Ağız Sağlığını Korur

Dereotu tohum ve yaprakları ile ağız içerisindeki bakterilerin ölmesini sağlayabilir, daha sağlıklı dişlere ve temiz kokan bir nefese sahip olabilirsiniz.

dere-otu

7. Bağışıklığı Güçlendirir

Dereotu, birçok enfeksiyona karşı güçlü bir savaşçıdır. Bu özelliği sayesinde birçok hastalık çeşidine karşı vücudun iyi bir direnç göstermesinde önemli bir rol oynar. Düzenli olarak dereotu tüketerek hastalıklardan korunabilmeniz mümkündür.

dereotu-faydasi

8. Solunum Yolunu Rahatlatır

Eğer ki solunum kaynaklı hastalıklardan şikayetçiyseniz bu sorunu düzenli olarak dereotu tüketimi ile çözebilirsiniz. Dereotu içerisinde bulundurduğu kamprefol gibi flavonoidler sayesinde alerji ve tıkanıklığa yol açan faktörlere karşı savaşır ve tıkanıklığın temizlenmesini alerji ve öksürüğün giderilmesini sağlar.