Detoks Etkili 7 Besin

Günlük hayatımızda kullandığımız ilaçlar, kozmetik ürünleri, sağlıksız yiyecek ve içecekler, hava kirliliği gibi birçok zararlı etkenle bir arada yaşarız. Neyse ki muhteşem bir organ olan karaciğerimiz bu zararlı etkenlerden vücudumuzu temizlemek için olabildiğince çalışır. Bu konuda çoğu zaman başarılı da olsa ona birtakım takviyelerle yardımcı olmamız gerekir.

İşte karaciğeri destekleyip vücudun toksinlerden daha kolay arınmasını sağlayan 7 önemli besin…

1. Limon

Ferahlatıcı kokusu ile gönlümüzü çalan limon, detoks için en etkili besinlerden biridir. Güne bir bardak suya damlatılan birkaç damla limon ile başladığınızda vücudunuzdaki zararlı toksinlerin atılmasını ve aynı zamanda yağ yakımının hızlanmasını sağlarsınız.

2. Keten Tohumu

Yeni bir güne keten tohumunun arındırıcı etkisiyle başlamaya ne dersiniz? Her sabah 1 kaşık öğütülmüş keten tohumunu limonlu suyla karıştırarak içerseniz vücudunuzu zehirli maddelerden arındırır, aynı zamanda daha rahat bir sindirim sürecine kavuşursunuz.

3. Karahindiba

Mineral ve vitamin açısından en zengin seçeneklerden biri olan karahindiba ile nefis salatalar hazırlayarak vücudunuzun temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz. İçerdiği bol miktarda antioksidan sayesinde özellikle de düzensiz beslenen kişilerin sindirim sistemi ve karaciğerinin temizlenmesi için en etkili yardımcılardan biri olan karahindibayı mutlaka deneyin.

4. Elma

Bolca lif içeren meyvelerden biri olan elma, vücudun toksinlerden arınarak temizlenmesini sağlayan lezzetli seçeneklerden biridir. Her gün bir adet elma tüketerek vücudunuzun toksinlerden kurtulması için büyük bir iyilik yapmanız mümkündür.

5. Brokoli

Toksin atmak ya da detoks denince akla gelmesi gereken ilk seçeneklerden biri de brokolidir. Özellikle suyunu içerek karaciğerinizin daha etkin bir şekilde çalışmasını sağlayabilir ve tüm toksinlerden kurtulabilirsiniz.

6. Yeşil Çay

Her gün bir fincan tüketilmesi önerilen yeşil çay, karaciğer fonksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde vücuttaki toksinlerin atılmasında önemli rol oynayan bir güce sahiptir.

7. Ispanak

Bolca kalsiyum, demir ve magnezyum içeren ıspanak; bağışıklığı güçlendirme, sindirimi rahatlatma, kolajen üretimi sağlama gibi birçok faydalı etkiye sahiptir. Aynı zamanda vücudu toksinlerden arındırması sayesinde birçok detoks içeceği tarifinin de vazgeçilmez malzemesidir.