Dil Temizliği Nasıl Yapılır?

Ağız temizliği denince genel olarak akla sadece diş sağlığı için uygulanan yöntemler geliyor olsa da dil temizliği de son derece önemli detaylar arasındadır. Dilin çatlaklı yüzeyi, birçok bakterinin yaşamasına izin verir ve bu bakteriler gerektiği kadar temizlenmediğinde dişlerin ve diş etlerinin zarar görmesine, ağız kokusu ya da tat alamama gibi günlük hayatı etkileyen sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle dil temizliği asla es geçilmemesi gereken bir konudur. Peki nasıl? Dil temizliği için neler uygulanmalıdır, dil temizliğinde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Gelin detaylara birlikte bakalım:

1. Gözlem Yapın

Dilinizin görünüşüne hakim olun. Genel olarak rengi, pürüzleri gibi detayları önemseyin. Diliniz normal olarak pembe olmalıdır, eğer ki pembe rengin dışında dil üzerinde beyaz lekeler, soyulmalar gibi belirtiler görülüyorsa vakit kaybetmeden bir uzmana görünmek en iyisi olacaktır.

2. Dil Temizleyici Edinin

Tıpkı diş temizliğinde diş fırçası kullanmak gibi dil temizliği için de iyi bir dil kazıyıcı edinebilirsiniz. Eczanelerden ya da kişisel bakım mağazalarında kolayca bulabileceğiniz bu yardımcılar sayesinde diliniz üzerindeki bakteri ve plaklardan kolayca kurtulabilir, ağız sağlığınızı koruyabilirsiniz.

3. Gargara Kullanın

Ağız içindeki tüm bakterilerden kurtulmanın en etkili yollarından biri de antimikrobiyal özellikte iyi bir gargara kullanmaktır. Gargara sayesinde dil üzerindeki tüm kalıntıları yok eder, nefesinizin tazelenmesini sağlarsınız.

4. Kalın Tuz Kullanın

Dil temizliği için uygulayabileceğiniz doğal yöntemler de mevcuttur. Onlardan biri de kalın tuz kullanımıdır. Bir miktar kalın tuzu dilinizin üzerine serpin ve diş fırçanızla bir dakika kadar fırçalayın. Daha sonra ılık su ile durulayın. Bu yöntemi günde iki kez uyguladığınızda dil üzerindeki bakterileri yok edebilirsiniz.

5. Zerdeçal ve Limon Suyu

Yemeklerinizi güzelleştiren zerdeçalı bu kez dil temizliği için kullanmaya ne dersiniz? ½ çay kaşığı kadar zerdeçal ile bir limonun suyunu karıştırın. Macun kıvamına gelen bu karışım ile dilinizi diş fırçası yardımıyla fırçalayın. Bu yöntemi günde bir kez tekrarlayarak dilinizin temizliğini sağlayabilirsiniz.

6. Karbonat

Temizlik alanında sıkça kullanılan karbonat bu kez dil temizliği için de yanınızda olmaya hazır! Bir çay kaşığı kadar karbonatı, bir limon suyu ile karıştırın. Macun kıvamına gelen karışım ile diş fırçası kullanarak dilinizi ve dişlerinizi fırçalayıp ılık su ile durulayın. Bu işlemi günde bir kez tekrarladığınızda etkili bir temizliğe ulaşabilirsiniz.