Diş Bakımı Sırasında En Sık Yapılan 7 Hata

Dişlerimiz, vücuttaki pek çok hastalığı ele veren en önemli sinyal noktalarından. Özellikle konu kalp hastalıklarıysa, diş etlerimiz de sinyal vermek üzere neredeyse tetikte olabilir. Diş sağlığımız, beden sağlığımız için bu kadar önemli bir kilit noktadayken diş bakımında yapılan hatalar da belki de büyük bir tehdit unsuru oluyor. Sizin için diş bakımında yapılan hataları listeledik.

1- Dişleri sert fırçalamak, iyi temizlendiği anlamına gelmiyor. Aksine diş minesine zarar verip, diş yüzeyinin de çizilmesine neden olabilir.

dis-fircasi

2- Diş parlatma yöntemlerinden biri karbonat ve tuz diye bilinir. Geçici çözüm için belki anlık bir beyazlık sağlayabilir. Ancak uzun vadede dişin parlaklığının gitmesine neden olur ve yüzeyini çizerek dişe zarar verir.

dis-telleri

3- Dişlerinizi fırçalamadan önce suyun altına tutuyor musunuz? Tutmasanız daha iyi. Diş fırçasını suya değdirerek ya da diş macununu köpürterek fırçalamanıza gerek yok. Ağzımızdaki doğal su, macunu zaten köpürtür. Fırça kılları ne kadar su görürse o kadar sertliğini yitirir.

agiz-ve-dis-bakimi

4- Günde iki kez diş fırçalamak doğru olan; yemeklerden sonra ve yatmadan önce. Ancak atlanan bir nokta da dil temizliği. Dili fırçalamak ne işe yarar derseniz hemen yanıtlayalım; ağzımızdaki bakteriler dilimizin üzerinde de konumlanır. Bu nedenle dil üstünü hafifçe, zedelemeden temizlemek ağız bakım sağlığı için önemli detaylardan sadece biri.

dis-temizligi

5- Diş taşları temizliği de zaman zaman atlanan şeylerden. Diş taşını temizlemek, diş minesine zarar vermez aksine dişin daha sağlıklı olmasına neden olur.

dis-bakimi

6- Her ağrıyan dişi çektirmek doğru olmayabilir. Diş hekiminizin de uygun görmesiyle, dişi mümkün olduğunda ağızda tedavi etmek daha iyi olabilir. Diş kaybı, ilerleyen zamanlarda daha sıkıntılı olabilir. Gelişen diş teknolojileri ile artık çok derin diş çürüklerine bile müdahale etmek mümkün.

20yas-disi

7- Finalde de hamilelikte diş bakımından bahsederek yapalım. Hamilelikte hangi sıklıkla diş hekimine gidilmeli? Sorumuzun yanıtını Diş Hekimi Murat Bora‘dan aldık.

hamilelikte-dis-bakimi