Beyaz Dişler Adına: Dişlerimizi Güçlendiren ve Beyazlatan 5 Yiyecek

Kahve, şeker ve abur cubur diyebileceğimiz hazır gıdaları tüketmek dişlerde çürümeye sebep olur. Sağlıksız dişlere sahip olmanın görüntünüzde yaratacağı olumsuz durum, psikolojik olarak da sizi etkileyebilir. Gülümsemenizi sağlıklı gösterecek gıdaları merak ediyorsanız, aşağıdaki yazımızı okumanız tavsiye ederiz. İşte o beyaz diş dostu 5 yiyecek!

beyaz_dişler

Kalsiyum Kaynağı: Peynir

Lezzetli olmasının yanı sıra peynir, protein ve kalsiyum bakımından zengin bir besin olma özelliğiyle dişlerin en dış katmanını korur ve güçlendirir. Süt ürünlerinin çoğu aynı etkiyi göstermesiyle bilinir, bu yüzden diş sağlığınız için her çeşidinden bolca tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

peynir

Lifli ve Sulu: Elma

Elma, lif ve su bakımından zengin bir meyvedir. Her öğün sonrası tüketebileceğiniz bir meyve olan elma, yenilen yemeklerin ardından dişlerin arasında kalan yemek parçalarını çıkarmada da etkilidir. Yedikten sonra suyla gargara yaparak uygulayabilirsiniz.

elma_kabuğu

Çürüklerle Savaşır: Havuç

Göz sağlığına faydasıyla bilinen havucun içerisindeki lif dokusu, ağızda tükürük üretimini artırır. Bu faydalı besin, diş çürüklerine karşı verilen savaşta etkili olur.

havuç

Hele Sapı: Kereviz

Lif bakımından zengin olan kereviz de diş sağlığı için çok faydalı bir sebzedir.

kereviz nasıl soyulur

Mineral Kaynağı: Yeşil Yapraklılar

Ispanak, pazı, marul gibi yeşil yapraklı sebzelerin içerisindeki kalsiyum ve folik asit içeren besinler, diş minesi sağlığını korumak isteyenler için tüketilmesi zorunlu besin ögeleridir. Avokadonun da bu aşamada ne kadar yararlı olduğunu vurgulamadan geçmeyelim.

Ispanak Oturtma Tarifi