Diş Çürüklerini Önlemenin 7 Yolu 

İyi bir sindirimin ilk adımı ağızda başlar. Dişler ne kadar sağlıklı ne kadar keskinse yedikleriniz o kadar iyi parçalanıp midenizle buluşur ve sindirim sürecinde önemli ölçüde bir rahatlama elde edilir. 

Peki, bdenli önemli olan dişlerimizin günlük temizliklerini ne kadar iyi yapıyoruz? 
Şimdi kendinizi sorgulayıp dişlerinize daha iyi bakmanın ve onları çürükten korumanın zamanı! 
İşte dişlerinizi çürükten korumanın etkili yolu:

1) Diş Fırçasını İyi Seçin

Yiyecek artıkları ağız içerisinde en küçük noktalarda kolayca birikebildiği için dişlerin ara yüzeylerinin ve dil üzerinin iyi bir şekilde temizlenebilmesi son derece gereklidir. Bu nedenle kullanacağınız diş fırçasının mutlaka küçük başlıklı olmasına dikkat etmelisiniz. 

dis_sagligi

2) Düzen Önemli 

Diş çürüklerini önlemek için dişlerinizi fırçalamanız gerekir.” dememize gerek yok, öyle değil miDişlerinizi elbette fırçalamalısınız; ama bu işin asıl önemli olan kısmı her gün düzenli olarak yapılmasıdır. Her gün, en az 2 kez olmak üzere dişlerinizi fırçalayarak olası tüm çürüklerden korunabilmeniz mümkündür. 

dis-temizligi

3) Beslenme Şekli

Diş çürüklerini önlemek için ağız ve diş sağlığını korumak kadar doğru bir beslenme programına uymak da son derece önemlidir. Dişlerinizin daha sağlıklı olabilmesi için günlük olarak alınması gereken vitamin, mineral ve kalsiyum miktarı bulunur. Özellikle süt ve süt ürünlerinden dişlerinizin sağlığı için gerekli olan bu besin değerlerini alabilirsiniz. Aynı zamanda aşırı şekerli, asitli, kafeinli, çok soğuk ya da çok sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız.

20yas-disi

4) Diş Macunu

Diş temizliğinin derinlemesine olmasındaki en etkili detay, diş macunu seçiminin doğru yapılmasıdır. Florürlü diş macunu kullanarak dişlerinizin korunup çürüklere etkili bir savaş açmasını sağlayabilirsiniz.

dişler_nasıl_beyazlar

5) Gargara ve Diş İpi Kullanın

Diş fırçalamaya ek olarak temizleyici başka ürünler de kullanıp işinizi garantiye almalısınız. Ağız kokusunu gidermek için alkolsüz gargara ürünleri kullanmalı, dişlerinizin arasını iyi bir şekilde temizleyebilmek için mutlaka diş iplerinden yararlanmalısınız.

diş_sağlığı

6) Kontrolleri Aksatmayın

Tıpkı her hastalıkta olduğu gibi diş çürüklerinde de erken müdahale son derece önemlidir. Diş çürüklerinin kurtulamayacak raddeye gelmemesi ve diğer tüm ağız problemlerinden korunabilmek için en fazla 6 ayda bir olması gereken hekim kontrollerinizi kesinlikle aksatmamanız gerekir. Çürük başlangıcı olarak diş üzerinde en ufak bir kahverengi leke gördüğünüzde acilen doktorunuzdan randevu almayı ihmal etmemelisiniz.

dis-agrisi

7) Sert Besinlerden Uzak Durun

Fındık, ceviz gibi sert besinlerin kabuklarını sakın ola dişlerinizle kırmaya çalışmayın. Bu hareket uzun vadede dişlerinizin zarar görüp çürümesine hatta o an kırılmasına neden olabilir.