Diş İpi Kullanmanın 6 Faydası

Dişlerimiz; günlük hayatımızda güvenli bir görünüm, sempatik bir gülümsemenin temelini oluşturur; sağlıklı bir sindirim sürecinin ilk adımında etkin bir rol oynar. Sağlıklı ve sağlam, iyi bir görünüme sahip dişler, günlük hayatta her daim birkaç adım öne geçebilmemizin anahtarıdır. O zaman neden dişlerimize gereken önemi göstermeyelim değil mi? Mesela gereken önemi vermeye diş ipi kullanımı ile başlayabiliriz. İşte diş sağlığı için çok önemli olan diş ipi kullanımının 6 faydası!

1. Ağız Hijyeninin Tamamlayıcısıdır

Birçok insan diş fırçalama konusuna özen gösterir; ancak işin bununla bitmediğini göz ardı eder. Eğer ki iyi bir ağız hijyeni elde etmek istiyorsanız bunun en önemli adımı diş ipi ile temizlik yapmaktır. Çünkü diş fırçası ancak belirli bir bölüme kadar ulaşabilmektedir, diş ipi ise fırçanın ulaşamadığı en küçük noktalara kadar ulaşarak tamamıyla bir temizlik sağlar.

dis_sagligi

 

2. Ağız Kokusuna Veda Edersiniz

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanıza rağmen ağız kokusu probleminden mi şikâyet ediyorsunuz? Eğer ki dişlerinizde çürükler ya da diyabet gibi farklı sağlık sorunlarınız yok ise sorun, diş ipi kullanmamanız olabilir. Düzenli olarak diş ipi kullanarak günlük hayatınızı olumsuz bir şekilde etkileyen ağız kokusu problemine veda edebilirsiniz.

dis-bakimi

 

3. Diş Eti Sağlığı İçin Yararlıdır

Birçok insan diş etlerinin kolay kanaması gerekçesiyle diş ipi kullanımının özellikle zarar vereceğini düşünmektedir. Halbuki diş eti kullandığınızda farklı bir hastalığa sahip değilseniz sağladığınız temizlik ile diş etleriniz daha sağlıklı olacak, belli bir süre sonra tüm kanamaların yok olduğunu göreceksiniz.

dis-eti-kanamalari

 

4. Plak Oluşumunu Önler

Dişlerinizi en çok tehdit eden, onları adeta kemiren plakların oluşumunu düzenli olarak diş ipi kullanarak yok edebilirsiniz.

dis-bakimi

 

5. Özellikle Diş Yapısı Sıkı Olanlara Faydalıdır

Diş aralıkları çok sıkı olan kişilerde diş fırçasının kullanımı diğer insanlara göre daha faydasızdır. Bu nedenle bu insanların diş ipi kullanımına daha fazla özen göstermesi gerekir. Diş ipi kullanımı aynı zamanla implant kullananlarda ve implant üzeri protez olan kişilerde oldukça önemlidir.

diş_beyazlatmanın_yolları

6. Diş Çürüklerini Önler

Dişler çürümeye başladığı anda iyileştirmek pek de mümkün değildir. En iyisi bu sürece girmeden önce önleminizi iyi almaya çalışmalı ve diş temizliğine detaylı bir şekilde önem vermeniz gerekir. Diş çürüklerinin önlenmesini sağlayan en güçlü önlem de düzenli olarak diş ipi kullanımıdır.