Diş Tartarlarından Kurtulmanın 6 Yolu

Diş taşı olarak da bilinen tartarlar, tükettiğimiz gıdaların zaman içerisinde dişler üzerinde birikip tükürük içerisindeki kalsiyumun çökelmesiyle birlikte sertleşmesidir. Yoğun bakteri içerir ve fırçalamayla çıkmaz. Herhangi bir önlem alınmadığında çeşitli diş ve diş eti hastalıklarına neden olur ve sonunda dişin kaybedilmesine kadar gidebilir. Peki bu tehlikeli tartarlara karşı ne gibi önlemler alabilir ya da onları nasıl yok edebiliriz? İşte detaylar…

1. Limon ve Nane Yağı

Limon suyu ve nane yağını güzelce karıştırın ve etkili bir ağız temizleme suyu hazırlayın.  Limonun asidik yapısı, nane yağının ferahlatıcı özelliği ile buluşunca diş üzerindeki tüm plak ve tartarların yok olmasını sağlayabilir ve daha sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz.

2. Dişleri Fırçalamak

Dişlerinizi her gün düzenli olarak en az 3 kez fırçalamanız gerektiğini bilirsiniz; ancak diş tartarlarının oluşumunu engellemek için dişlerinizi günde sadece 3 kez değil her yemekten sonra düzenli olarak fırçalamanız gerekir. Her yemekten sonra doğru bir şekilde fırçalanan dişler, tartarlardan korunacak ve daha sağlıklı olacaktır.

3. Diş Macununu Seçin

Diş fırçalamak kadar dişlerinizi hangi macun yardımıyla fırçaladığınız da son derece önemlidir. Diş tartar sorununu çözebilmek için tartar kontrollü bir diş macunu kullanmak, akıllıca bir yöntem olacak, ağız ve diş sağlığınız için son derece önemli bir adım olacaktır.

4. Kabartma Tozu

Diş ve diş eti sağlığınızı önemli ölçüde tehdit eden diş tartarlarından kurtulmanın bir yolunun da kabartma tozu olacağını düşünür müydünüz? 1 çorba kaşığı kadar kabartma tozu, 1 tutam tuzu karıştırın. Daha sonra bu karışımı ıslak bir diş fırçası ile dişlerinize uygulayın. Bu yöntemle her gün ovalayarak fırçaladığınız dişleriniz zamanla tüm tatarlarından kurtulup sağlığına kavuşacaktır.

5. Çilek ve Domates

Küçük bir domates ve çileği mutfak robotundan geçirip hamur kıvamına getirin. Bu karışımı düzenli olarak haftada 2 kez dişlerinize fırçalayarak uygulayın, 5 dakika kadar beklettikten sonra durulayın. Böylece dişlerinizin üzerinde biriken bakteri ve tartarlar yok olarak dişleriniz daha sağlıklı bir yapıya kavuşur.

6. Sert Yiyecekler Tüketin

Sert yiyecekler derken elbette ki abartmayın; ancak elma, havuç, kereviz, turp gibi besinleri mümkün olduğunca çiğ bir şekilde ısırarak tüketin. Bu yöntem hem dişlerinizin kesiciliğini koruyacak hem de dişleriniz üzerinde biriken tartarların azalmasına yardımcı olacaktır.

7. Alternatiflerden Yararlanın

Diş ipi, ağız temizleme suyu, elektrikli diş fırçası gibi seçeneklerden yararlanın. Bu seçenekler, dişlerinizin her zaman daha iyi temizlenmesine yardım edecek ve diş tartarlarının yok olmasını sağlayacaktır.