Neler Var Neler: Dişlerin Ekstra Sararmasına Neden Olan Yiyecekler

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanıza rağmen, günden güne sarardıklarını gözlemliyorsanız bunun nedeni bazı yiyecekleri aşırı tüketmeniz olabilir. Peki hangi yiyecek ve içecekler dişleri sarartır, sizin için araştırdık.

1- Elbette ilk sırada kahve geliyor. İçerdiği kafein ile sizi güne hızlı başlatıyor olsa da dişlerin de bir o kadar sararmasına vesile olabiliyor.

turk-kahvesi

2- Yemeklerin sıra dışı lezzeti köriden beklemezdik doğrusu. Ancak yoğun sarı rengi ile dişlerin sararmasına neden olan yiyeceklerden biri olarak çıktı karşımıza.

Körili Tavuk Tarifi

3- Yeşil çayın da diş sarartma konusunda aktif rol aldığını biliyor muydunuz? En az kahve kadar, dişlerin sararmasına yol açabiliyor. Siyah çay da benzer bir etkiyi gösteriyor olsa da yeşil olana oranla daha az denebilir.

yesılcay

4- Şalgam suyunu ne sıklıkla tüketiyorsunuz bilmiyoruz ancak yapılan araştırmalara göre şalgam suyu da diş renginde farklılıklara neden olan etkenlerden biri olarak çıkıyor karşımıza.

salgam-suyu

5- Asitli içecekler elbette. Ancak asitli içecekleri diğerlerinden ayıran bir özellik daha var ki o da şu; bazı asitli içecekler diş uçlarında şeffaflaşmaya ve dahası dişlerin erimesine de yol açabiliyor. Aman dikkat diyelim!

icecek-sogutma

Dişleriniz sarardıysa ve onları diş beyazlatmanın doğal yollarını arıyorsanız o halde şu önerilerimize de göz atın deriz. Örneğin; muz kabuğunun diş beyazlatma özelliği olduğunu biliyor muydunuz? Çok daha fazlası için tıklayın.