Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde hem çocuk hem de yetişkin olmak üzere insanların büyük bir çoğunluğunda en çok görülen rahatsızlıklardan biri diyabet oluyor. Halk arasında “şeker hastalığı” olarak bilinen diyabet, dikkat edilmediği takdirde tırnak uçlarımızdan saç diplerimize kadar tüm vücudumuzu kötü etkileyip ciddi sonuçlara yol açabiliyor. Bunun için diyabet belirtilerini iyi gözetmeli ve gereken önlemleri zaman geçmeden alabilmeliyiz.

İşte diyabetin geliyorum dediği, zil sesi niteliğindeki 7 belirti:

  • Sık Sık İdrara Çıkma

En sık görülen belirtilerden biri olan sık idrara çıkma, vücudun ememediği glikozu dışarı atma çabasıdır. Diyabet rahatsızlığı yaşayan kişilerde karaciğer, glikozu azaltmak için suyu toplar ve idrar kesesi daha sık ve çabuk dolar. Sonucunda sürekli olarak tuvalete gitme ihtiyacı hissedilir.

doktor5

  • Ağız Kokusu

Ağız kokusunun diş çürüğü, böbrek rahatsızlıkları gibi birçok nedeni olabilir. Diyabet de bu nedenlerden biridir. Eğer ki aseton kokusuna benzer bir ağız kokusundan şikayetçiyseniz siz de diyabete yakalanmış olabilirsiniz.

dis_fircasi

 

  • Susuzluk

Diyabet hastalığının sonucunda böbrekler, vücuttaki fazla şekerin atılmasını amaçlar. Bu durum, vücuttaki su ihtiyacının artıp ağızda kuruluk oluşmasına yol açar. Ne kadar bol su içerseniz için sürekli susuz hissediyor, dudaklarınız kuruyor ise asıl sorun yeterli su içmemek değil diyabete yakalanmış olmanız olabilir.

diyet-yapmak1

  • Kilo Kaybı

Kilo vermek, her zaman olumlu bir durum gibi görünüp sizi sevindiriyor olabilir; ancak sebepsiz yere kilo veriyorsanız dikkat etmenizde fayda vardır. Eğer ki herhangi bir diyet programı uygulamıyor; yine de yüksek ölçüde kilo kaybı yaşıyorsanız vücudunuz insülin üretiminden kazanamadığı enerji ihtiyacını kas dokusu ve yağlardan elde etmeye çalışıyor olabilir. Sebepsiz yere kilo kaybı yaşıyorsanız acilen doktorunuza danışmayı ihmal etmemelisiniz.

diyet

  • Halsizlik

Diyabet sonucunda vücutta yeterli miktarda insülin üretilemez. Bu durum, günlük işleri halledebilmek için bile çoğu zaman gerekli enerjinin bulunamaması demektir. Kişi, kendini yorgun, bitkin ve halsiz hisseder.

mide-doktoru

  • Sinirlilik

Diyabet sonucu olarak, vücut ihtiyacı olan enerjiyi üretemez. Gerekli enerjisi olmayan kişide sürekli, sebepli ya da sebepsiz yere aşırı bir şekilde sinirli olma hali görülür.

doktor4

  • İyileşmeyen Yaralar

Kandaki şeker seviyesinin yükselmesi, yaraların iyileşme sürecinin uzamasına neden olur. Derin olmayan bir yara veya kesiğin normal süreden çok daha sonra iyileşme göstermesi ya da hiç iyileşmemesi, diyabetin en net belirtilerinden biridir.

Eğer siz de bu belirtilerin bir ya da birkaçını kendinizde görüyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuza danışmakta fayda var. Unutmayın; diyabet dikkat edildiğinde çok basit bir rahatsızlıkken ihmal edildiğinde son derece ciddi sonuçlara neden olabilir.