Diyabet Karşıtı Olduğu İddia Edilen Kalorisiz Şeker Alüloz ile Tanışın

Beslenmemizde maalesef ki bolca yer bulan şekere dünya çapında karşıt kampanyaların yürütüldüğünü ve şekerin vücut için “en tatlı zehir” olarak tanımlandığını artık biliyoruz. Diş çürüklerinden diyabete kadar birçok rahatsızlıkta etkin rol oynayan şekeri hayatımızdan ne kadar çıkarırsak o kadar sağlıklı olabileceğimizin de farkındayız. Durum böyle olunca rafine şeker yerine geçebilecek daha az zararlı seçenekleri araştırmaya devam ediyoruz. Tanışmamız gereken bu seçeneklerden biri de alüloz. Gelin, onu daha yakından tanıyalım.

  • Alüloz Nedir?

Alüloz; üzüm şekeri olarak bilinen glikoz, meyve şekeri olarak bilinen früktoz gibi doğal bir şeker türüdür. Buğday, incir, kuru üzüm gibi besinlerin içerisinde çok az miktarda bulunur. Az miktarda bulunduğundan “nadir şeker” olarak da anılmaktadır.

  • Zararlı mıdır?

Diğer şeker türlerine göre alüloz, kan şekerini aniden yükseltmeyen bir özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde diyabet gibi çeşitli rahatsızlıklara neden olmaz. Vücutta şişkinlik ya da sindirim rahatsızlıklarına yol açmaz.

  • Kalorisizdir

Kalorisiz bir şeker, kulağa ne kadar da hoş geliyor değil mi? Alüloz, kimyasal açıdan doğal bir şeker olduğundan hiçbir kalori içermemektedir.

  • Nasıl Kalorisizdir?

Alüloz şekeri, atomlarının dizilimi nedeni ile insan vücudunda işleme giremez, metabolize edilemez. Dolayısı ile vücutta tutulamaz ve kalorisi sıfırlandığından kiloya neden olmaz.

  • Lezzetli midir?

Alışık olduğumuz rafine şekerin %70’ine eşdeğer bir lezzeti bulunmaktadır; ancak maalesef pazarlaması biraz sorunlu olduğundan satın alması çok kolay değildir, bu konudaki çalışmalar devam etmektedir.