Normal Semptomları Haricinde: Diyabetin 5 Sinsi Belirtisi

Diyabetik ürünler, diyabet hastalarına özel tarifler, diyabet nedir, diyabete iyi gelen yiyecekler ve içinde ‘diyabet’ geçen daha pek çok soru… Diyabet hastalarının sık sık aradığı şeyler. Biz bu sefer diyabete değil, diyabete giden yolda karşınıza çıkan ve belki de farkında olmadığınız belirtilere değineceğiz. Diyabetin belirtileri her zaman kendini belli etmeyebilir, bazen sinsi sinsi de ilerleyebilir. Sizin için araştırdık.

1- Kan şekerindeki yükselmeye bağlı olarak cilt tonlarında ve yapısında değişiklik ilk belirtilerden olabilir. Özellikle dirseklerdeki koyulaşma örneğin.

hassas_ciltler

2- Yine kan şekerindeki değişikliğe bağlı olarak görmeniz de etkilenebilir. Görüşünüzde bu ara bir değişiklik hissediyorsanız bir doktora görünmenizde yarar var.

goz_damlasi

3- Günlük nemlendiriciniz bir işe yaramıyor ve cildiniz sürekli kuruyorsa bu da bir diyabet belirtisi olabilir. Özellikle ayaklarda aşırı kuruma varsa bir ihtimal diyabet sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

krem_surmek

4- Son zamanlarda televizyonunuzun sesini sürekli açıyor ya da duymak ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız şeker testi yaptırabilirsiniz. Diyabetin belirtilerinden biri de işitme sorunu olabilir.

kulaklik_sevgililer-gunu-hediyesi

5- Horlama, pek çok sağlık sorunun belirtisi olabildiği gibi diyabetin de belirtisi olabilir. Son zamanlarda çok yüksek sesle horluyor ve uyku sorunları yaşıyorsanız diyabet çıkabilir.

horlamayı_önlemenin_yolları

Bunlar elbette genel geçer belirtiler; kişiye göre değişebilir. Bunlar diyabetin kesin belirtileri demesek de kuvvetli sinyalleri olabilir. En kısa sürede doktora görünmenizde fayda var.