Doğru Beslendiğiniz Halde Kilo Veremiyorsanız Nedeni Bu Hormon Olabilir!

Kilo verdiren diyetler vazgeçilmezinizse, diyet listeleri buzdolabınınızın en asil aksesuarı olmuşsa, kilo verdiren sporlar hayatınızın bir parçasıysa ve dahası sağlıklı yaşam önerilerini hayatınıza uyguluyorsanız yazımıza hoşgeldiniz. Buraya kadar her şey yolunda. Ancak farklı diyet yöntemleri uyguladığınız halde bir türlü kilo veremiyorsanız, sebebi şu olabilir; kortizol hormonu.

diyet

İsterseniz önce kortizol hormonu nedir onunla başlayalım. Kortizol, adrenalin bezleri tarafından salgılanan bir hormon çeşidi. Kortizol için stres hormonu da diyebiliriz. Vücudumuz tehlike sinyali aldığında kortizol devreye girer ve garip bir savunma mekanizması oluşturur. Savunma deyince pozitif bir algı oluşsa da aslında bu çeşitli sorunları tetikliyor.

Kortizol hormonunun en büyük zararlarından biri metabolizmaya olan negatif etkisi. Karın bölgesindeki yağlanmayı tetikleyen hormon olarak bilinmesinin yanısıra, kaslara yaptığı baskı nedeniyle pek de iyi anılmıyor.Peki kortizol hormonunun yüksek olduğu nasıl anlaşılır? Aşağıdaki belirtileri yaşıyorsanız kortizol hormon seviyeniz yüksek olabilir;

Depresyon,
Baş ağrısı,
Sindirim sorunları,
Saç kaybı,
Boyun bölgesinde yağlanma.

Ne kadar diyet yapsanız da bu hormon, vücut direncinizi tetikleyebilir ve kilo vermenizi önleyebilir.

diyet-tatli-krizi

Kortizol hormonunu düzenlemek için ne yapmak gerekir, gelin bir de bunları ele alalım.

– Kafein, alkol ve şeker seviyesi yüksek içeceklerden kaçının.

Fenilalanin bakımından zengin tavuk, yumurta, esmer pirinç, brokoli ve balkabağı gibi yiyecekleri tükeyin.

B5 vitaminine dikkat! Bu vitamini badem, süt, yulaf ezmesi gibi yiyeceklerde bulabilirsiniz ve çok fayda görebilirsiniz. Vitaminden söz açılmışken; A, E ve F vitaminlerinin faydalarını anlattığımız yazımıza da bir göz atmayı unutmayın.

– Ara öğünlerinizi atlarsanız, kortizol artışını tetiklemiş olursunuz. Bu nedenle doktorunuzun önerdiği reçeteye göre, düzenli ve sık yemenizde fayda var.

diyet-kilo-vermek

Kortizol hormonunun yanı sıra, bazen diyet yapmaya niyetlenebilir ama yeterli gücü kendinizde bulamayabilirsiniz. Buradaki ‘güç’ kendinize olan inancınız aslında. Diyet yaparken motive olmanın yollarını derlediğimiz yazımıza mutlaka göz atın deriz.

Sağlıklı günlere…