Domatesin 6 Müthiş Faydası

Kahvaltıların yıldızı, yemeklerin vazgeçilmez malzemesi olan domatesi tüketmeye bayılıyoruz. Mis kokusu, güzel rengi ile her seferinde iştahlarımızı kabartmaya yeten domatesin etkilerinin bunlarla sınırlı olduğunu hiç düşünmeyin. Domates, sağlık için birçok faydaya sahip. O faydaların neler olduğunu merak ediyor musunuz? İşte, domates tüketimine bundan sonra daha çok dikkat etmenizi sağlayacak detaylar…

1. Kansızlığa İyi Gelir

Halk arasında “kansızlık” adı ile bilinen, birçok insanın ortak problemlerinden biri olan anemi rahatsızlığına karşı domates tüketerek şifa bulmanız mümkündür. Domatesin içeriğindeki C vitamini, vücuttaki demirin emilmesini sağlamada oldukça etkilidir. Bu nedenle günde yeterli miktarda domates tükettiğinizde kansızlığı önemli ölçüde iyileştirebilirsiniz.

2. Cildi Güzelleştirir

“Domates güzeli” tanımını tam da bu noktada hatırlatmanın tam zamanı olabilir! Domates, yoğun oranda su içeriğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde yeterli miktarda tüketildiğinde cildi nemlendirir, sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olur. Böylece siz de bir domates güzeli olabilirsiniz, kim bilir?

3. Kanser Düşmanıdır

Çağımızın korkulu rüyası olan kanserden korunmak için tüketmeniz gereken besinlerin arasında domates de yer almaktadır. İçeriğindeki vitamin ve antioksidanlar sayesinde vücuttaki zararlı radikallerin oluşumunu engelleyen domates, kansere karşı güçlü bir kalkan görevindedir.

4. Göz Sağlığını Korur

Domates; içeriğindeki flavonoid B kompleksi, tiamin, folat, niasin ve faydalı birçok vitamini sayesinde göz sağlığını korumada oldukça başarılıdır. Günde yeterli miktarda domates tüketerek görme yetinizi koruyabilir, uzun yıllar sağlıklı gözlere sahip olabilirsiniz.

5. Kilo Almaya Neden Olmaz

Domates, diyet listelerinde genellikle sınırsız olarak verilen seçeneklerden biridir; çünkü içeriğinde hiç doymuş yağ bulunmaması ve düşük kaloriye sahip olduğundan ideal bir hafif besin seçeneğidir. Siz de kilo almanıza neden olmayacak, faydalı bir seçenek arıyorsanız domatese sofranızda daha fazla yer vermenizin tam zamanı olabilir.

6. Bağışıklığı Güçlendirir

Hastalıklardan korunmaya yarayan bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için domates, nefis bir seçenektir. Kabukları, tohumları ve yoğun vitaminli içeriği sayesinde domates; bağışıklık sisteminizi güçlendirip en basitten en ciddi hastalığa karşı korunmanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda kabukları sayesinde sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlar ve daha hızlı bir metabolizmaya sahip olabilirsiniz.