Domuz Gribinden Korunmanın Yolları

Kış mevsimi gelince birçok insan hastalıklardan kurtulamaz olur. Son yıllarda bu hastalıkların başında ise domuz gribi yer alıyor. Basit bir şekilde vücudu ele geçirip tüm bağışıklık sistemini çökertse de yine basit önlemler ile ondan korunmak mümkün. Eğer ki domuz gribine henüz yakalanmadıysanız işinize yarayacak bilgiler için yazımızın devamını okuyun. İşte detaylar…

  • Temastan Kaçının

Hasta görünen, ateşi ve öksürüğü bulunan biriyle mümkün olduğunca yakın temasta bulunmayın. Eğer ki hasta kişinin 1 metre kadar yakınına gelmek zorundaysanız mutlaka maske takın ve temastan sonra ellerinizi sabunlu suyla güzelce yıkayın.

  • Kalabalıktan Kaçının

Kış ayları her zaman hastalık ayları anlamına gelir. Bu dönemde soğuk havalardan kaçıp kapalı mekânlarda zaman geçirmeye çalışan birçok insan bir araya geldiğinde birbirine çeşitli hastalıkları bulaştırma riski taşır. Bu nedenle domuz gribinden korunmak için mecbur kalmadıkça havasız ve kalabalık mekânlarda zaman geçirmemeye çalışın.

  • Yüzeyleri Temizleyin

Ortak kullanıma sahip kapı kolu, bilgisayar, telefon, musluk gibi aklınıza gelen tüm yüzeyleri deterjan kullanarak sık sık temizleyin. Böylece bakteri oluşumunu engeller domuz gribinden korunabilirsiniz.

  • Karantinaya Alın

Aynı evde yaşadığınız kişi domuz gribine yakalanmışsa onun mutlaka ayrı bir odada kapısı kapalı bir şekilde durmasını sağlayın. Onunla iletişim halindeyken maske kullanmaya dikkat edin.

  • Ortamı Havalandırın

Kışın soğuk havalarda genelde ortamı havalandırmayı pek tercih etmeyiz; ancak bu durumun bakterilere şahane bir yaşam alanı oluşturduğunu unuturuz. Bu nedenle domuz gribinden korunmak için bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırmaya dikkat edin.

  • Dezenfektan Mendil Kullanın

Domuz gribinden korunmanın en önemli adımlarından biri, gereken hijyeni sağlamaktır. Gün içerisinde maruz kaldığınız mikropları kendinizden uzaklaştırmak için mutlaka ellerinizi sık sık sabunla yıkamanız gerekir; ancak her an su ve sabuna ulaşamayabilirsiniz. Bu duruma en güzel çare ise dezenfektan ıslak mendillerdir. Çantanızda daima dezenfektan içeren ıslak mendiller bulundurursanız domuz gribinden daha kolay korunabilirsiniz.