Dost Başa Düşman Ayağa Gibi Olmasın da: Yaşlandıkça Ayağımızda Olan 5 Şeye Hayret Edeceksiniz!

Biz dostuz, ayağınızda gözümüz yok. Sadece garip bir araştırmaya rast geldik, hemen paylaşalım istedik. Yaş aldıkça vücudumuzda olan değişikliklere aşinayız, çoğundan da haberdarız. Peki hiç ayağınızı düşündünüz mü? Yaşlandıkça ayakta olan bu değişikliklere hayret ettik.

1- Yağ hücrelerinin azalmasıyla beraber, ayağınızın üst kısmında da incelme olur. Numarada küçülme olur mu bilemiyoruz ancak ebatta küçülmeye gidersiniz bu bir gerçek.

yaşlı_ayak

2- Eklem iltihabı olabilir. Özellikle sabah uyandığınızda attığınız ilk adımda ya da gece yatmadan önce bu kireçlenmenin etkileri hissedilebilir.

eklem_ağrısı

3- Ayak parmağınız kıvrılabilir. Evet demiyoruz ki içine döner ama zamanla kemiklerin de şekil değiştirmesiyle ayak parmağınızda bazı şekil bozuklukları olabilir.

ayak

4- Kan deveranı yavaşladığı için yaraların kapanması zaman alır. Özellikle diyabet hastalarında açık ve kapanmayan yaralar görülebilir.

ayak_Bakımı

5- Cildiniz kuruyabilir. Sadece ayağınızın üst kısmındaki yaş hücrelerine etki etmiyor bu kolajen; aynı zamanda derinizin de kurumasına sebep olabilir. Eskiye oranla daha kuru bir cildiniz olabilir.

ayak_sağlığı

Aslına bakarsanız ayak sağlığı her yaşa hitap eden bir öneme sahip. Ayaklarımızın bedenimizi taşıyan çilekeşler olduğunu düşünürsek, sizce de ekstra önemi hak etmiyorlar mı? Biz işe topukları mutlu ederek başladık. Birbirinden özel ve kolay topuk maskelerini derlediğimiz şu yazımız dikkatinizi çekecektir.