Dünya Bunu Konuşuyor: Palm Yağı Nedir?

Son günlerde gündemi hareketlendiren mevzulardan biri palm yağı. Her kafadan bir ses çıkıyor. Kimi palm yağının zararlarını konuşuyor, kimi kanserojen etkileri tartışıyor. Peki nedir bu tartışmaların aslı astarı? Sizin için araştırdık.

Palm yağı nedir?

Palm kelimesinin anlamı, bir tür palmiye ağacından geliyor. Ağacın adı  Elaeis Guineensis. Palm ise onun meyveleri. Fiyatındaki ucuzluktan dolayı, en çok kullanılan bitkisel yağlardan biri. Palm yağını son günlerde popüler olarak duysak da aslında raflarda gördüğümüz pek çok yağ, palmiye yağını içeriyor zaten.

Elaeis Guineensis’in özelliği, yağ üretimi bakımından en verimli ağaç türlerinden olması. Bu verimlilik de üretime yansıyor ve bugün evlerimize giren pek çok gıdanın içinde yer alıyor. Çikolata ve cips de buna dahil.

bitter çikolata

Palm yağı hangi yiyeceklerde bulunur?

İçeriğine ve üretimlerine bağlı olarak değişiklik gösterse de genel çatısıyla bakıldığında yemeklik yağlarda, margarinlerde, hazır yemek ve şekerlemeler gibi işlenmiş gıdaların çoğunda palmiye yağı kullanımına rastlanabilir. Hatta yalnızca gıdada değil bazı gıdadışı ürünlerde bile rastlamak mümkün; sıvı deterjanlar, sabunlar, şampuanlar örneğin.

bulasik-deterjani

Palm yağını özelliği nedir?

Palm yağını bu kadar konuşulur kılan özelliği doğal kırmızı renginin değiştirilme yöntemi. Palmiye yağındaki doğal kırmızı rengi değiştirmek ve mevcut kokusundan arındırmak için yüksek ısılarda bir rafine gerekiyor. Bu rafinenin yüksek ısılarda olması da kanserojen madde üretimini tetiklediği yönde bir tartışma oluşmasına neden oluyor. Isıtılmış palmiye yağının yüksek tansiyona olumsuz etki ettiği ve kan basıncını yükselttiği de konuşulan konular arasında.

palm_yagi