Durmak Yok: Hafta Sonu Olsa Bile Spor Motivasyonunuzu Arttırın!

Hafta sonu geldi çattı. Yoğun iş temposu, stres ile baş etme yöntemleri, rahatlamanın yolları, zamansızlıktan dolayı yenen hızlı ve pratik atıştırmalıklar derken koskoca bir hafta nasıl geçti anlamadık. İtiraf edelim, hafta içi erken kalkanlar için hafta sonu uykusu velinimet! Şimdi kim uğraşacak spor yapmakla, şöyle yayılıp hafta sonu kahvaltısı etmek varken diyeceğimizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü sağlıklı yaşam ve iyi beslenme gün tanımaz! Düşük motivasyonu yükseltmenin yollarını sizin için derledik.

1- Isınarak başlayın. İlla ağır sporlar ya da vücudu yoran egzersizlere gerek yok. Maksat ‘hareket etmek‘ ise basit bir sahil yürüyüşü bile olur. Düşük tempoda da olsa yürüyün, hiç spor yapmamaktansa…

spor-ayakkabi

2- Playlist‘inizi yenileyin. Müzik zevkinizi hafta sonu moduna almayı unutmayın. Örneğin; hafta içi daha sert müzikler dinliyorsanız, hafta sonu yapacağınız bir doğa yürüyüşü için daha naif tınıları deneyebilirsiniz. Müzik ruhun gıdasıdır malum.

müzik_dinlemenin_faydaları

3- Başkalarını bu konuda ne dediğini umursamayın ve yolunuzdan dönmeyin. Sizi hafta sonu sporunuzda mahrum etmek isteyecek insanlar olacaktır; kanmayın, inanmayın. Sadece 1 saatlik basit ve masum bir yürüyüş, hafta sonunuzdan çalmayacaktır merak etmeyin.

doğa_sporları

4- Kar – kış – kıyamet üçlüsü kol gezerken, yazdan bahsetmek biraz saçma gibi  gelebilir ama bugün o feragat ettiğiniz uyku ilerleyen aylarda size kilo kaybı olarak dönebilir. İnsanlar yaza formda girmenin yollarını araştırırken siz de damla sakızlı Türk kahvenizi yudumlarsınız fena mı? 😉

damla-sakizli-turk-kahvesi

5- Her adımda ne kadar güçlendiğinizi düşünün; ne kadar kendinize inandığınızı, ne kadar güçlü olduğunuzu… Sağlığınıza verdiğiniz önem ile kendinizle gurur duyun ve hatta ne yapın biliyor musunuz? Spordan sonra eve geldiğinizde bir kağıda hislerinizi yazın, bir sonraki günler ya da spor yapmak istemediğiniz zamanlarda size motivasyon olacaktır.

spor yapmak

Sporla iş bitmiyor tabi. Malum, hafta sonu kaçamakları denen bir gerçek var şu hayatta :S Hafta sonu yemeğe yüklenip hafta içini kendinize zehir etmektense aradaki dengeyi kurmak hem vücut hem de ruh sağlığınıza #iyigelecek. Diyet yapmak demek sağlıksız saman gibi yiyecekler yemek anlamına gelmiyor ki hem. Diyetteyken de pekala lezzetli beslenebilirsiniz. Düşük kalorili yiyecekler, kilo kontrolüne yardımcı olan öneriler, diyet tarifler ve çok daha fazlası MigrosTV’de sizi bekliyor.

Diyet tarifleri ve o tarif videolarına ulaşmak için tıklayın.