Bunlara Dikkat: Duş Alırken Cildinize Zarar Veren 5 Hata

Stres atma yöntemi, yorgun geçen günün ‘rahatlama’ anı, temizlenmenin en köpüklü hali; duş almak. Gün bitse de duş alsam derdine düşenlerin çok iyi bildiği rahat hislerden biri. Basit ve rutin bir eylem gibi gözükse de aslında duş almak da içinde bazı kuralları barındırıyor. Duş alırken yaptığınız bazı hatalar, cildinize zarar verebilir. Sizin için derledik.

1- Duş jeli yerine sabun tercih ediyorsanız, içeriğine nemlendirici bulunmayan sabunları kullanmayın. Bu sabunlar, cildinizi sıcağın da vermiş olduğu yetkiye dayanarak hepten kurutacaktır.

sabun

2- Kış ayının ortasında soğuk suyla yıkanın demiyoruz ancak çok alev alev suyla da duş almayın. Buharın da etkisiyle hepten kurumaya meyilli olacaktır cildiniz. Orta sıcaklıkta yıkamak mühim.

dus_almak

3- Bazı uzmanlara göre saç kremini yalnızca uçlara değil tüm saça ve hatta kafa derisine de uygulamak lazım. Tabi sonra o krem saçtan nasıl arınız ayrı mevzu ancak yapılan araştırmalar saç derisindeki kuruluğu önlemenin yollarından biri olarak saç kremini gösteriyor. İlginç!

yikanmak

4- Hani ara sıra sırtımızın tam ‘ne alaka’ yerlerinde çıkan sivilceler var ya, işte onların esas nedenlerinden biri yeteri kadar durulanmamak. Evet duş demek kırklanmak anlamına gelmiyor ancak iyi bir durulanma, tüm olası sorunları da önlüyor.

banyo_tuzu

5- Duş bittikten hemen sonra, havluyla vücudunuzun suyunu alın ve ardından hemen nemliyken krem uygulayın. Bekleyip, kuruduktan sonra nemlendirici uygulamak cildinize iyi gelmeyebilir. Nemli cilde uygulanan krem, vücudunuza daha kolay nüfus edecektir.

sicak_dus