Duygularınıza Dikkat: Duyguların Tetiklediği 6 Rahatsızlık

Vücudumuzda herhangi bir rahatsızlık yaşadığımızda bunun nedenini araştırır; ancak hiçbir zaman nedenin duygularımız olabileceğini aklımıza bile getirmeyiz. Oysa ki yapılan birçok araştırmada fiziksel rahatsızlıkların kaynağında olumsuz duygular olduğu saptanmış, gerçek bir iyileşme süreci için mutlaka bu olumsuz duygulardan kurtulmak gerektiği belirlenmiştir.
Kısacası hastalıklardan korunmak istiyorsak sadece beden sağlığımızı değil sağlıksız düşüncelerimizin de kontrolünü yapabilmeliyiz; çünkü birçok rahatsızlığın nedeni duygusal durumlarımız olabilir. İşte o rahatsızlıklardan bazıları…

  • Migren

Kronik baş ağrısı olarak bilinen migren probleminden ne yapsanız da kurtulamıyorsanız sorunun kaynağı, duygularınızda gizli olabilir. Düşünün; şiddetli geçen birçok migren nöbeti öncesinde zorlu bir gün geçirmiş ve duygularınız harap olmuştur; bu durum her zaman tesadüf olamaz değil mi? Bunun dışında hayatın akışına dahil olamadığınızı, kontrolün sizde olmadığını düşündüğünüz, köşeye sıkışmış gibi hissettiğiniz her dakika baş ağrısının temellerini atmış olursunuz.

  • Mide Bulantısı

Hiçbir sebep yokken midenizin bulandığını söylüyorsanız dikkat! Mide bulantılarınızın sıklaştığı dönemde hayatınızda olanları bir düşünün. Eğer ki hayatınızda bir türlü onaylamadığınız, rahatsız edici durumlar gelişiyorsa bundan tıpkı zararlı yiyecekler gibi etkilenebilir, sonunda midenizin tepki vermesine neden olabilirsiniz.

  • Uykusuzluk

Zihin ve beden için en önemli besinlerden biri olan uykuyu yeteri kadar alamadığınızda ne kadar etkilenebileceğinizi bilirsiniz; fakat ne yapsanız da güzel bir uykuya dalamıyor, genel olarak uykusuzluk probleminden şikâyet ediyorsanız muhtemelen hayatınızda yolunda gitmeyen durumları fazla düşünüyorsunuzdur. Hayata karşı korku duyuyor, öz güven eksikliği yaşıyor, sürekli suçlu ve kaygılı hissediyorsanız uykusuzluk rahatsızlığı sizin için kaçınılmaz olacaktır.

  • İshal ya da Kabızlık

Vücudun ikinci beyni olarak bilinen bağırsaklar; korku, aşırı heyecan, mücadele, acelecilik ya da olaylar karşısında savaşma cesareti bulamayıp sıkıntılardan kaçma gibi birçok durumda daha duyarlı hale gelir ve tepkisini ishal olarak gösterebilir ya da tam tersi olan kabızlık sorunu, geçmişteki olumsuzluklarda takılı kaldığınızın habercisi olabilir.

  • Omuz Ağrısı

Geçmeyen bir omuz ağrısından şikâyetçiyseniz hayatın yükünü çok fazla olarak omuzlarınızda taşıyor olabilirsiniz. Size ağır gelen birçok sorumluluk, paylaşmayıp biriktirdiğiniz tüm kötü duygular size omuz ağrısı olarak dönebilir. Bu durumdan kurtulmak için derhal sorumluluklarınızı gözden geçirmeniz ve bazı duygularınızla vedalaşmanız gerekir.

  • El Ağrısı

Eller, dış dünya ile bağlantımızı sağlayan en önemli organlarımızdan biridir. Sevdiğimiz her şeyi dokunarak hissetmememizi sağlayan ellerde kronik bir ağrı baş göstermişse bu sizin dış dünya ve insanlarla güçsüz, kopuk bir iletişiminizin olduğunu anlatıyor olabilir.