Ekim’le Birlikte Görücüye Çıkan Hünnap’ı Neden Tüketmeliyiz?

Eylül ayından itibaren pazar tezgâhlarında gözünüze çarpan hünnap meyvesinin sofralarımızdaki yerinin azlığına kanmayın. Çin’de adının “ölümsüzlük meyvesi” ya da “Tanrı’nın bir hediyesi” olduğu da düşünülecek olursa faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olan bu küçük meyve sizi hayrete düşürecek.

hunnap

Hünnap ilkbaharla birlikte çiçek veren hünnap ağacı, sonbahara doğru olgunlaşarak sofralarımızdaki yerini alır. Üstelik sadece sonbaharla da yetinmez. Kurutulmuş olarak tüm kış boyunca tüketebilirsiniz.
Eğer kilo vermek istiyorsanız ya da düzenli spor yapan biriyseniz hünnap tam size göre. Düşük kalorili ama enerji deposu olan bu meyve olduğu için hem kilo vermenizi kolaylaştırır hem de günlük size gerekli olan enerji miktarınızı karşılar.
İçerisindeki A ve C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirerek, sizi hastalıklara karşı korur. B3 vitamini sayesinde de kan dolaşımınızın düzenli bir şekilde devam etmesini sağlar. Sinir sistemi fonksiyonlarınızı da güçlendirir.
Güçlü bir antioksidan kaynağı olarak bilinen hünnap karaciğer fonksiyonlarınızı düzenler. Çeşitli kanser türlerine kadar birçok hastalığınızın iyileşme sürecine olumlu etkileri vardır. Ayrıca antioksidan kaynağı olması cildinize de iyi gelir. Cilt sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.
Sindirim ve boşaltım sisteminizi düzenleyerek kabızlık gibi rahatsızlıklarınızdan kolaylıkla kurtulmanızı sağlar.
Kalp ve damar sağlığınızı içerisinde bol miktarda bulunan potasyumla destekler. Kalsiyum ve magnezyum açısından zenginliği sayesinde de kemik ve kas gelişiminizdeki rolü büyüktür.