Elleriniz Daima Soğuksa Dikkat

Kış boyunca el ve ayaklarınızın genelde soğuk olması doğaldır. Ne yaparsanız yapın ısıtamazsınız belki ama yaz mevsiminde de durum aynıysa, biriyle tokalaştığınızda sizdeki soğuktan dolayı karşı tarafta bir irkilme yaşanıyorsa biraz düşünmek gerekir.

Her daim soğuk el ve ayaklara sahipseniz olması muhtemel durumları yazımızın devamında sizin için derledik. Siz de gereken önemi verip gereken önlemleri uygulamayı kesinlikle ihmal etmeyin. İşte detaylar:

1. Damarların Daralması

Eğer ki damarlarınızda problem varsa ve kan, vücudunuza eşit olarak dağılamıyorsa el ve ayaklarınızın ısınma süresi uzayabilir, hatta hiç ısınmayabilir. Böyle bir durum yaşıyorsanız daha kötü sonuçlara yol açmamak için acilen doktorunuza danışmayı unutmayın.

uzman-doktor

2. Raynaund Sendromu

Isınmayan el ve ayaklardan şikâyetçiyseniz raynaund sendromu mağduru olabilirsiniz. Kan dolaşımının bozulması olarak bilinen raynaund sendromunda el, parmak, kulak ve burun beyaz ve ölü bir görünüme bürünebilir. Ufacık bir ısı değişimi ile ortaya çıkabilir. Uyuşma, karıncalanma gibi hisler en önemli diğer belirtileridir, acilen doktora danışılmalıdır.

doktor3

3. Kansızlık (Anemi)

Halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi rahatsızlığı, hemoglobin miktarının yaş ve cinsiyet özelliklerine göre Dünya Sağlık Örgütü’nün kabul ettiği değerlerin altında kalmasıdır. Eğer vücutta yeterli miktarda alyuvar üretimi yoksa kansızlık problemi oluşur ve üşüme, halsizlik gibi birçok belirti ile kendini gösterir.

doktor6

4. Beslenme

Daha zayıf görünebilmek için sıkı diyetler peşinde koşuyor, sağlığınızı tehlikeye atıyorsanız bu durumun sonuçlarından biri de vücut ısısının normal düzeylere bir türlü gelememesi olur. Eğer ki sürekli soğuk el ve ayaklara sahipseniz beslenme planınızı tekrar gözden geçirmeniz gerekiyor olabilir.

saglikli-vitaminli-beslenme

5. Hormonal Problemler

Hamile ya da menopoza giren kadınların hormonları tamamıyla değişime girer. Bu süreçte östrojen hormonu artar ve kadınlar çok üşüyebilir. Ya da troid bezi, görevini yerine getiremiyor, gerekli hormonları salgılayamıyorsa vücut ısısı bir türlü ideal seviyeye gelmiyor olabilir. Bu durumda gerekli kan tahlilleri yapılıp önlem alınmalıdır.

c_vitamini

6. B12 Eksikliği

Eğer ki hayvansal gıdalardan uzak duruyorsanız ve gereken önlemleri almıyorsanız B12 vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Kan hücrelerinin oluşumunda önemli olan B12 eksik olduğunda hücrelerde işler aksamaya başlar. Dolayısı ile kan üretimi azalır ve vücutta daima üşüme gibi belirtiler meydana gelebilir. Bir kan tahlili yaptırıp soğuk el ve ayakların üşüme sebebini bulabilir, gerekeni yapabilirsiniz.