Elma Yağı, Faydaları ve Kullanımı Hakkında Her Şey

Elma yapraklarının distilasyonuyla, acı elma yağı yani Anadolu’nun pek çok yerinde adaçayı yağı olarak da bilinen şifalı yağ elde edilir. Keskin bir koku ve yakıcı bir lezzete sahip olan bu yağ, ülkemizde üretimi en çok yapılan bölgelerimiz Ege ve Akdeniz için ilaç niteliği taşır.

kapak_elma_yagi

1) Elma yağı pek çok derde şifadır. Bunların başında bebeklerin en önemli sorunlarından biri olan gaz problemi gelir. Değişik yöntemlere başvuran anne ve babalar için en etkili çözüm yollarından biri de elma yağı kullanımıdır. Ayrıca bebeklerin diğer önemli bir sorunu olan idrar problemlerini de kolayca çözer.
2) Vücuttaki pisliklerin atılabilmesi için idrarı biriktirerek sağlıklı bir boşaltım gerçekleşmesini sağlar.
3) Soğuk kış günlerinde içinizi ısıtan elma yağı, aynı zamanda bronşit hastalığının tedavisinde de kullanılır. Vücudunuzu güçlendirir. Mikroplar üzerinde öldürücü etkisi vardır. Ek olarak yaralarınızın hızla iyileşmesinde de çok etkili bir ilaçtır.
4) Regl düzensizliği veya şiddetli regl sancısı yaşıyorsanız elma yağı size iyi gelecek çünkü elma yağı hormon dengelenmesi konusunda aktif rol oynar.
5) Cilt temizliğiniz için de elma yağı kullanabilirsiniz. Düzenli kullanım sonucunda cildinizdeki problemlerin azaldığını ve cildinizin parlaklık kazandığını göreceksiniz.
Peki, bu kadar faydası olan elma yağını nasıl ve ne sıklıkla kullanmalıyız? Elma yağını bebeklerde sabit başka bir yağla incelterek, örneğin 50 ml zeytinyağına 1 kapak dolusu elma yağı karıştırarak, bebeklerin göğüs ve topuk altlarına masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Elma yağı güçlü bir yağ olduğu ve sinir sistemini etkileyebileceği için 2 yaş altındaki bebekler için kullanılmamalıdır.
Eğer cilde uygulanacaksa yine bebeklerde olduğu gibi başka sabit yağlarla karıştırılarak inceltilmelidir yoksa cildinizi tahriş edebilir. Uzun süreli ve sık kullanılmamalıdır. Doğrudan ağızdan alınması da sakıncalıdır.