Enginarın 7 Faydası

Zeytinyağlı lezzetlerle dolu sofraların yıldızı, hafif öğle yemeklerinin ilk seçeneğidir enginar. Kaloride hafif, sağlıkta epey ağırdır. Sevmeyenler hemen sevmeye başlasa iyi eder.

Bağışıklığı güçlendirme, birçok kanser türünden koruma, kalp hastalıklarına karşı savaşma gibi birçok özelliği tam bir sağlık deposudur. Enginarın saymakla bitmeyen faydalarının bir kısmını yazımızın devamında derledik. Hadi birlikte bakalım.

1. Kolesterol Düşürür

Yapılan araştırmalarda enginarın özellikle de yapraklarının kötü kolesterolü düşürdüğü saptanmıştır. Kolesterol düşürmek için birçok kolesterol ilacına göre enginar yapraklarının daha sağlıklı bir seçim olacağı söylenebilir.

taze-soganli-enginar

 

2. Sindirim Sistemi İçin Faydalıdır

İçerdiği yüksek ölçüde lif değeriyle mide ve sindirim sağlığı için önemli ölçüde katkılar sağlar. Bağırsakların daha aktif çalışmasına yardımcı olarak kabızlığı önler.

enginar

 

3. Anemi Düşmanıdır

Halk arasında kansızlık olarak da bilinen anemi rahatsızlığından şikayetçiyseniz enginarı bolca tüketmenizde fayda var. Enginar, içerdiği zengin miktardaki demir sayesinde anemi hastalığının vücutta oluşturduğu tüm etkileri yok etmeye yardımcı olur.

enginarın_yararları

 

4. Karaciğer Dostudur

Enginar, çok etkili bir antioksidan kaynağıdır. Bu özelliği ile özellikle karaciğerin sağlıklı olmasını sağlar.

Enginar Tarifleri

 

5. Zayıflamaya Yardımcıdır

Zayıflamaya çalışan insanların diyet listesinde yer alması gereken, doğru besinlerden biri de enginardır. Lifli yapısı ile uzun süren tokluk hissi sağlarken aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırarak kolay bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur.

enginar

 

6. Yüksek Tansiyondan Korur

İçerdiği bol miktardaki potasyum sayesinde vücuttaki sodyum oranını dengeleyerek kan basıncını düzenler. Böylece yüksek tansiyon gibi sorunların yaşanmasını engeller.

enginar-thumb

 

7. Yaşlılık Belirtilerini Azaltır

İçerdiği bol miktardaki K vitamini sayesinde yaşlılıkta yaşanma riski taşıyan Alzheimer, bunama gibi hastalıklardan korur sağlıklı bir yaşlılık süreci yaşanmasına yardımcı olur.