Ergenlik Döneminde Kilo Almamak için Bunları Uygulayın

Ergenlik dönemi, ruhu ve bedeni önemli ölçüde etkileyip büyük değişimler yaşatan bir dönemdir. Yükselen hormonlar, duygu değişimleri gibi birçok neden sonucunda aşırı kilo alımı gerçekleşebilir. Bu nedenle beslenmeye ve hareket etmeye her zamankinden daha fazla dikkat etmek gerekebilir.

Ergenlik döneminden en az zararla çıkabilmek, kilo almayı önleyebilmek için neler yapmalı, gelin birlikte bakalım:

1. Sağlıklı Beslenin

Kilo almaya meyilli bir dönemden geçtiğinizi ve tercih edeceğiniz her bir yanlış besinin her zamankinden çok daha zararlı olabileceğini unutmayın. Bu nedenle fast food gibi yanlış seçenekler yerine sağlıklı sebzeler, protein ağırlıklı öğünler, evde yapılan yemekler ile beslenirseniz yağ alımını dengeler, vücudunuzun yağ biriktirmesini önleyebilirsiniz.

avokado

2. Spor Yapın

Her ne kadar kilo almaya meyilli bir dönemde olsanız da doğru şeyler uyguladığınızda metabolizmanızın da hızlı olduğu bir dönemde olduğunu unutmayın. Aldığınız besinlerin yağa dönüşmesini engellemek için sporu mutlaka hayatınıza katın. Her gün düzenli olarak basit egzersizler ile zorlanmadan kilo almayı engelleyin.

sport

3. Şok Diyetleri Unutun

Vücudunuzun büyük değişim yaşadığı bu dönemde sağlıksız diyetler uygulayarak büyümenizi etkilememeye gayret göstermelisiniz. Eğer ki ille de diyete ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız mutlaka uzman bir doktordan yardım almaktan çekinmeyin.

diyet-yapmak1

4. Abur Cubur Tüketmeyin

Abur cubur dediğimiz çikolata, cips gibi yüksek miktarda yağ ve kalori içeren yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmaya dikkat edin. Böylece otomatikman kilo almaktan kendinizi korumuş olacaksınız.

diyet-yapmak

5. Saatler Belirleyin

Yemek saatlerinizi belirleyin. En fazla 2-2,5 saatte bir yemek yemeye özen gösterin. Erken uyanmayı hedefleyin ve mutlaka uyandıktan sonra ilk yarım saat içerisinde kahvaltı yapmayı alışkanlık haline getirin. Bu taktikler ile metabolizma hızınızı artırır kilo almanızı önleyebilirsiniz.

diyet

6. Porsiyonları Küçültün

Sevdiğiniz yemeklerden vazgeçmek yerine tüketeceğiniz porsiyonları küçülterek aşırı yağ alımını önleyebilir, kilo almanıza neden yaratmazsınız.

diyet

7. Kendinizi Sevin

Daha iyi görünmek elbette ki güzeldir; ancak tüm bunlara en başta sağlığınız için uymanız gerektiğini unutmayın. Küçülmeyen basenlere, erimeyen karna sahipseniz, vücut tipiniz buysa kendinizi böyle kabullenip sevmeye gayret edin. Kilo vermek için şok diyetler peşine düşüp hem beden hem de ruh sağlığınızı tehlikeye atmayın.

Unutmayın, kilo alınır verilir önemli değildir. Siz önünüzdeki uzun hayatı sağlık ve mutlulukla geçirmeyi hedefleyin.