Erteleme Hastalığı Nedir?

Kendinizi sürekli yorgun, bitkin, uykulu mu hissediyorsunuz? Bir işe başlamak ve onu tamamlamakta zorlanıyor musunuz? Sadece alarmınızı değil, günlük işlerinizi, arkadaş buluşmalarınızı da erteliyor musunuz? O halde modern insanlığın en önemli problemleri arasında görülen erteleme hastalığından sizde muztaripsiniz.

stresli_adam

Erteleme hastalığı; bir ödev, iş için yapılacak çalışmaları ya da benzer gerekliliklerin yerine getirilmesi gereken zamanda oluşan bir isteksizlik, üşengeçlik hali gibi görülebilir. İngilizcede ‘’procrastination’’ (sürüncemede kalmak, bırakmak) olarak adlandırılan bu durum tıp dünyasında bir hastalık olarak görülüyor ve belirtileri araştırılıp tedavi yolları için öneriler veriliyor. 

Erteleme hastalığından kurtulmanın yolları size başlangıçta zor gibi gelebilir ancak uygulanmaya başlandığınızda, hem daha kolay üstesinden gelinebilecek hem de hayatınızda ciddi farklılıklar, düzenlemeler yaratacak.

ofis

Meselenin en ilginç taraflarından biri de aslında erteleme hastalığını çekenlerin, bu hastalıktan en çok rahatsız olan kişiler olması. İnsanları daha çok sosyal yönlerden etkileyen bu hastalık o hastalığa sahip olanları aileleri ve çevrelerinden daha çok etkiliyor. Eğer kişi öğrenciyse, ödevlerini yapamıyor. Bir işi varsa, ona verilen görevleri yerine getiremiyor. İstenilen şeyleri yapsa da, işleri son ana bıraktığı için ortaya kalitesiz ürünler çıkıyor. Bunun sonucunda hayatta başarısızlık riski, iş değiştirme, işten çıkarılmalar oldukça artıyor. Gün sonunda kişinin toplum içindeki imajı kötü olarak görünüyor ve insan ilişkilerinde büyük sorunlar ortaya çıkıyor.

Peki, ne tarz insanlar bu hastalığa yakalanır? 

Mükemmeliyetçilik, motivasyon eksikliği, kişiye uygun olmayan proje veya iş seçimi, psikolojide ‘’öğrenilmiş çaresizlik’’ dediğimiz ‘’ben zaten bu işi başaramam’’ tarzında içsel telkinler aslında direkt bireyden değil, çevrenin doğrudan veya dolaylı etkilerinden kaynaklanıyor.

is-stresi

Kısacası eğer bu hastalık sizde varsa, tüm sorumluluk sizin üzerinizde değil. İçinde bulunduğunuz çevre, size biçilen görevler ve bazı durumlarda zorlanarak, bir işi yapmaya mecbur bırakılmanız, zaten o işi yapmak istememenize yol açar ve motive olamadığınız için işi yapsanız bile, ortaya çıkan sonuç verimli olmaz. Peki, erteleme hastalığından kurtulmak mümkün mü? Psikolojik yardım alarak erteleme hastalığını atlatmak mümkün ancak aşağıda vereceğimiz tüyoları uygulayarak kendinize yardımcı olabilirsiniz.

Yapmanız Gereken İşleri, Parçalara Ayırın

Bir işe ilk kez başlamak, onu bir bütün olarak görmek, canınızı sıkabilir ve üzerinizde baskı oluşturup size stres yaratabilir. Bunun yerine, yapacağınız işleri, iş projenizi parçalara ayırıp önce kolay ve küçük yerlerden başlamak devam etmenizi sağlayacaktır.

erteleme-hastaligi

Her Gün Bir İşi Yapın

Gün içerisinde pek çok birden tamamlamaya çalışmak ya da aynı anda pek çok işle alakadar olmak aslında o kadarda iyi bir şey değil. Meditasyon hocalarının yıllardır söylediği ‘’ anda kalma’’ öğretisi işte burada haklılığını kanıtlıyor. Uzmanlara göre beyin kendini tek bir işe verdiğinde daha iyi çalışırken kendinize çok yüklenmeniz, beyninizi ve motivasyonunuzu deforme edebilir. Bu yüzden, kendinizi verimli kullanın.

Kendinizi Sebeplerle Motive Edin

Her işi yapmanızın altında yatan bir sebep vardır. Kendinizi, o işi neden yaptığınızı hatırlayarak, motive edin. Belki o iş bitince iyi bir para alacaksınız, belki istediğiniz şehirdeki okula gideceksiniz, belki de istediğiniz biriyle buluşmanız için öncelikle o işlerin bitmesi gerekiyor. Bunları düşünerek, dikkatinizi yoğunlaştırabilirsiniz.

Unutmayın, siz bir makine değilsiniz. Verilen görevleri, işinizi her zaman planlanan zaman aralığında bitiremeyebilirsiniz. Bu yüzden, bir şeyi yapmaya ‘’zorunlu’’ hissetmeyin kendinizi.  Kendinize karşı hoşgörülü ve şefkatli olarak o işi yapmak ve bitirmek için motivasyon yaratın. İstemediğiniz bir şeyi, zorunluluk ne olursa olsun, yapamazsınız. Önce istemeniz gerekiyor, zaten ‘’motivasyon’’ denen şey de, aslında bu.