Farkında Olmadan Karnınızı Şişiren 5 Sürpriz Yiyecek

Çağın diyete teşvik eden en önemli sebebi; karın şişliği ve ödem. Kilo almamış olsak bile almışızcasına bizi buhranlara sürükleyen ve beynimizin ‘diyet yap’ butonuna ivedikle basmamızı sağlayan bu ödem konusunu kaleme aldık bugün.

Daha önce Nilgün Belgün ile 4 Köşe programının konuğu Burcu Esmersoy‘un ince gözükme sırrı olarak çıkmıştı karşımıza; maydanoz suyu. Sorunu çözmesi kolay da o sorunu oluşturmamakta marifet. Biz de bu nedenle karın şişliğine neden olan yiyecekleri araştırdık.

1- Kulağa ilginç geliyor olsa da şekersiz sakız çiğnemenin karnımızı şişirdiğini biliyor muydunuz? Bunun nedeni ise sakız çiğnerken ağzımıza çok fazla hava girmesi.

naneli_sakız

2- Çok yemek yedikten sonra mideyi rahatlatması ile bildiğimiz maden suyu, aynı zamanda karın şişliğinin de sebeplerinden. Maden suyunun içindeki mineraller, karında balon etkisi yaratıyor ve şişiyor.

3- Sarımsak. Özellikle mantının can yoldaşıdır kendisi biliyoruz ama aynı zamanda karın şişkinliği de yapıyor.

Sarımsak Turşusu Tarifi

4- Patlamış mısıra ne demeli? Küçücük boyu var türlü türlü huyu var misali, midede kocaman bir yer ediniyor. Şuursuzca yendiği zaman da şişkinliğe neden oluyor.

patlamış-mısır

5- Şaşırmaya hazır olun. Düşük kalorisi ile gönülleri fetheden salata, büyük miktarlarda yendiğinde midede şişme yaratıyor. Normalinde sıkıntı yok tabi, önemli olan büyük porsiyonlarda.

nohutlu-semizotu-salatasi