Glutensiz Beslenmenin 8 Faydası

Birçok hastalıkla ilişkilendirilmekte olan gluten, birçok insanın glutensiz beslenmeye olumlu bakmaya başlamasını sağlamıştır. Yapılan araştırmalar; romatizma, tiroit sorunları, bağırsak sorunları, saç ve tırnak yapısının bozulması gibi sağlık sorunlarının gluten sebebinden kaynaklandığını göstermektedir. Gluten, insan sağlığı için gerekli bir protein değildir, bu nedenle doktorunuza danışarak gluten tüketiminize tamamen son verebilirsiniz.

İşte gluten kullanımına son verdiğinizde vücudunuzda oluşacak 8 olumlu gelişme:

1. Daha Sağlıklı Tırnaklar

Gluten konusu, baştan tırnağa kadar etkili desek yeridir. Glutensiz beslenen kişiler, diğer insanlara göre daha güçlü tırnaklara sahiptir. Glutensiz beslenerek tırnakta oluşan mantar enfeksiyonları ihtimalini azaltabilirsiniz.

glutensiz-beslenme4

 

2. Daha Dikkatli Bir İnsan Olabilirsiniz

Gluten; beyinde odaklanamama, uyuşuk hissetme gibi sebeplere neden olup günlük hayatınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Glutensiz beslenerek bu etkileri yok edebilirsiniz.

glutensiz-beslenme1

3. Kansızlığa Karşıdır

Gluten, bağırsak yapısını bozarak demir emilimini azaltır. Glutensiz beslenerek bağırsak işlevlerinizin düzelmesine yardımcı olabilir demir, çinko, B6, B12 gibi vitamin ve minerallerin emiliminin artmasını sağlayabilirsiniz. Böylece kansızlık sorununun önüne geçebilir ve daha sağlıklı olabilirsiniz.

glutensiz-beslenme6

 

4. Daha Sağlıklı Saçlar

Gluten, saç derisi sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Eğer ki ince telli ve seyrek saçlara sahipseniz bunun nedeni tamamen gluten olabilir, doktorunuza danışıp 10 günlük bir gluten diyeti ile süreçteki değişiklikleri gözlemleyebilirsiniz.

glutensiz-beslenme2

 

5. Kan Şekerini Dengeler

Gluten içermeyen besinler tercih ederek vücudunuzdaki insülinin uyarılmasını engeller, kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

glutensiz-beslenme

6. Kilo Vermeye Yardımcıdır

Glutensiz beslenmek demek bir anlamda da kilo sebebi olan tüm yiyeceklere veda etmek demektir. Gluten diyeti uygulayarak yepyeni bir yaşam tarzı edinmiş olacak, kolayca kilo vermeye başlayacaksınız. Ancak; doktor kontrolü dışında uygulanan gluten diyetlerinin vücutta başka eksiklere neden olabileceği unutulmamalı ve kontrollü adımlar atılmalıdır.

glutensiz-beslenme3

7. Ödemlerin Azalmasına Yardımcıdır

Vücudunuzda sizi önemli ölçüde rahatsız eden, geçmek bilmeyen şişkinliğin sebebi gluten olabilir. Glutensiz beslenme şeklini seçerek ödemlerin atılmasına yardımcı olabilirsiniz.

saglikli-beslenme

 

8. Tiroit Sorununu Çözmeye Yardımcıdır

Gluten içeren besinler, bağırsak işlevlerine zarar verip sindirimi bozabilmektedir. Dolaylı yoldan da tiroit dokusu zarar görerek sorunlara neden olur. Glutensiz besinlerden oluşan beslenme düzeni seçerek tiroit sorununu çözmeye yardımcı olabilirsiniz.