Glutensiz Yaşam Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Önemli Nokta

Poğaçalarla yapılan bir kahvaltı, bol soslu makarna ile yapılan bir öğlen yemeği, karışık malzemeli bir pizza ile yapılan akşam keyfi… Hepsi, kulağa ne kadar gelse de vücuda hiç de hoş gelmiyor; çünkü bu saydığımız seçeneklerin hepsi gluten içeriyor. Peki, özellikle son günlerde çokça duymaya başladığımız gluten nedir biliyor muyuz? Gelin detaylara birlikte bakalım…

1. Gluten Nedir?

Öncelikle, bu kelimenin ne anlama geldiğine bakalım. Gluten; yapışkan anlamlarına “glue” kelimesinden gelip hamurun elastik olmasını, tutulmasını ve kabarmasını sağlayan bir çeşit proteindir.

2. Sıkıntılara Sebep Olabilir

Genelde sebebini bilmediğiniz şişkinlik, ishal, yorgunluk, cilt problemleri, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, eklem ağrıları gibi problemleriniz oluyorsa bunun sebebi fazla gluten tüketiyor olmanız olabilir. Glutensiz bir yaşam merhaba dediğinizde bu tür rahatsızlıklara da veda etmiş olursunuz.

3. Glutensiz Yaşama Nasıl Geçilebilir?

Glutensiz yaşama geçmek kimileri için çok zor gibi görünse de imkânsız değildir. Bunun için basit ve etkili önerilerimizi sizin için sıraladık, işte detaylar…

4. Tahılları Tanıyın

Genel olarak tahıl ağırlıklı besleniyorsunuz diye sağlıklı bir seçim yaptığınızı düşünmeyin; çünkü buğray, çavdar,arpa, malt, bulgur, kuskus, irmik gibi birçok tahıl gluten içermektedir. Bunların yerine darı, yulaf, pirinç, karabuğday, teff, pirinç ve yabani pirinç gibi seçenekler kullanarak gluten tüketiminizi sınırlayabilirsiniz.

5. Unları Tanıyın

Un ile yapılan birçok hamurişi gıda gluten içeriyor diye çok sevdiğiniz tariflere veda etmek zorunda değilsiniz. Beyaz un yerine pirinç, soya, mısır, patates, fasulye unları ile daha zararsız ve lezzetli seçenekler tüketebilirsiniz.

Glutensiz Hamur İşi Tarifleri

6. Liste Hazırlayın

Gluteni çıkardığınızda günde ne yiyeceğinize bir türlü karar veremiyorsanız kendinize ideal seçeneklerden oluşan bir diyet listesi hazırlayın. İçerisinde et, baklagil, meyve, sebze bolca olsun. Böylece hayatınızı kolaylıkla sağlık tarafına taşıyabilirsiniz.

7. Adresler Belirleyin

Evde ya da yakın çevrenizde gluten içermeyen besinler tükettiğinizi belirlediniz; ancak özellikle de çalışıyorsanız daima dışarıda yemek zorunda kalıyor olabilirsiniz. Bu nedenle glutensiz yaşamı devam ettirebilmek için her bölgede menüsünde glutensiz seçenekler olan restoranlar belirleyin. Böylece acıktığınızda rastgele bir yere girmek zorunda kalarak diyeti de sağlığınızı da bozmazsınız.