Göz Kuruluğunu Önlemenin 5 Yolu

Kuruyan sadece cildimiz değil. Hava geçişinden midir, yazın bitiş hüznünden midir bilinmez ama göz kuruluğu bu aralar gündeminizde olabilir. Eğer öyleyse demek ki tam zamanında yazasımız gelmiş çünkü göz kuruluğunu giderecek bazı önerilerimiz olacak size.

1- Evet biliyoruz tatil sonrası hummalı ofis günleri başladı. Ancak eğer bilgisayar başında çalışanlardansanız göz kuruluğuna davetiyeniz çoktan hazır. Mutlaka ama mutlaka bilgisayara bakmaya ara verin ve kendinize 5’er dakikalık da olsa molalar verin.

bilgisayar

2- Göz damlaları hayat kurtarabilir. Doktorunuzun önereceği göz damlasını günün belirli zamanlarında uygulayarak bu meseleyi çözebilirsiniz. Göz damlası gözünüzü nemlendirmekle kalmayacak göz beyazınızın daha parlak gözükmesini de sağlayacaktır. Bir de görsel boyutu var yani 🙂

goz_damlasi

3- Şu balık yağı aşk acısına da iyi gelse tam olacakmış doğrusu. Omega 3, özellikle gözlerinize çok faydalı.

omega_3

4- Buhardan ve buharlı ortamlardan kaçının. Havaların yavaş yavaş soğumaya başlayacağı şu günlerde özellikle ısıtıcılara dikkat.

isi

5- Bazı ilaçların özellikle doğum kontrol haplarının ve alerji ilaçlarının göz kuruluğuna neden olduğunu biliyor muydunuz? Alerji ilaçları sinüslerdeki iltihabı kurutayım derken gözünüzü de kurutabilir. Bu nedenle doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

aspirin

Havalar ısındığında cildimiz, soğusa gözlerimiz… Diyeceğimiz o ki kurumaya sanki biraz meyilliyiz 🙂 Hal böyle olunca pratik bilgiler de hayat kurtarıyor. Hatta biliyor musunuz bazı yiyecekler bile çaktırmadan içimizin kurumasına neden olabiliyor. Bakın şu yazımızda o yiyeceklerin neler olduğunu açıkladık nedenleri ile, bir göz atın deriz!