Gözlerinizi Dinlendirmenin 7 Yolu

 

Gözler; vücudumuzun gün boyu çalışıp en çok yorulan organlarından olduğu için dinlenmeye de en çok ihtiyaç duyanlarıdır. Eğer siz de gün içerisinde gözlerinizi çok yorgun hissediyorsanız şimdi sıralayacağımız kolay yöntemler sayesinde güne ve hayatınıza daha sağlıklı bir şekilde devam edebilirsiniz. İşte detaylar…

  1. Masaj Uygulayın

Göz masajı da olur muymuş demeyin, göz kapaklarına parmak uçlarınızla uygulayacağınız hafif bir masaj; göz çevresindeki kan dolaşımını artırıp kasları gevşeterek sizi tüm göz yorgunluğundan kurtarabilir.

  1. 20-20-20 Kuralı Uygulayın

Gün boyu aktif olan gözlerinizi bu kural sayesinde önemli ölçüde dinlendirebilirsiniz. Peki bu kural nasıl uygulanır? Her ne işle uğraşıyorsanız 20 dakikada bir 20 saniye süresince, 20 metre uzağa bakmanız gözlerinizin dinlenmesini sağlar, göz sağlığınızı korur.

  1. Sıcak Kompres Uygulayın

Göz yorgunluğunu sıcacık bir dokunuşla yok etmeye ne dersiniz? Küçük bir havlunun ucunu sıcak suya batırıp sıkın. Daha sonra kapattığınız göz kapaklarınızın üzerine havluyu koyun ve 1-2 dakika kadar bekletin.Bu yöntemi gözlerinizi en yorgun hissettiğiniz anlarda günde 1-2 kez uygulayarak gözlerinizdeki tüm yorgunluğu hafifletebilirsiniz.

  1. Güneşten Koruyun

Gözlerinizi yoran en önemli etmenlerden biri de güneşin zararlı ışınları olabilir. Bu nedenle gözlerinizin yorulmasını baştan engellemek ve göz sağlığınızı korumak için güneşli havalarda ultraviyole ışık süzme özelliği bulunan güneş gözlükleri kullanarak gözlerinizi koruyabilirsiniz.

  1. Çay Poşeti Bekletin

Gün boyunca yorulduğunuz tüm anlarda sığındığınız bir bardak sıcacık çaydır, şimdi o çayların poşetlerinden yararlanma zamanı. Kullandığınız poşet çayları atmak yerine onlardan yararlanarak göz yorgunluğunuzu giderebilirsiniz. Kullanılmış çay poşetlerini göz kapaklarınıza koyup 5 dakika kadar bekleterek gözlerinizin dinlenmesini sağlayabilir, aynı zamanda şişlik, morluk gibi problemlerden de kurtulabilirsiniz.

  1. Gül Suyu

Cilt güzelliğinde çok önemli güçlerden biri olan gül suyu, gözlerinizin yorgunluğunu almak için de birebirdir. Gül suyu damlattığınız pamukları göz kapaklarınızda 5 dakika kadar bekletin. Bu yöntemi günde iki kez uygulayarak gözlerinizdeki tüm yorgunluğu geçirebilirsiniz.

  1. İyi Uyuyun

Göz yorgunluğunun en temel sebeplerinden biri de iyi uyunmamış bir uykudur. Gece boyunca derin bir uykuya dalamadığınızda güne başladığınızda gözlerinizin ağrıdığını, göz kapaklarınızı tonlarca ağırlıktaymış gibi kaldıramadığınızı fark edebilirsiniz. Böyle zamanlarda imkânınız varsa kısacık bir uyku gözlerinizi iyi bir şekilde dinlendirebilir.