Gül Suyunun 7 Faydası

Her gece yatmadan önce cildinize iyi bir nemlendirici sürmek, tonik uygulamak, çeşitli karışımlarla hazırladığınız maskeleri yüzünüzde dakikalarca bekletmek ve daha bir sürü şey yapar mısınız?

Daha iyi bir cilde sahip olmak için siz neler uyguluyorsunuz bilemeyiz; ama yazımızın devamında hayatınıza yeni bir seçenek katacağımızı tahmin ediyoruz. Gül yapraklarının damıtılmasıyla elde edilen, epey tanıdık olduğumuz gül suyunun cilt için olan faydalarından da haberdar mıyız? Kozmetik ürünlere göre çok daha doğal ve etkili olan gül suyunun cilde olan faydalarına gelin birlikte bakalım.

  1. Cildi Nemlendirir

Güneş ışınlarına bolca maruz kalma, yaşanılan şehrin kirliliği gibi birçok nedenden dolayı cilt kuruluğu; sık yaşanan problemlerden biridir. Bu problemi gül suyu sayesinde çözmek mümkündür. 2 yemek kaşığı gül suyuna 1 çay kaşığı gliserin karıştırdıktan sonra bir sprey şişesi yardımıyla cildinize püskürterek cildinizin doğal bir nem kazanmasını sağlayabilirsiniz.

  1. Cildi Temizler

Gerek günlük yaşantı gerekse makyaj gibi çeşitli malzemelerin yüzde bıraktığı kalıntılar; cildin temizliğini önemli ölçüde etkiler. Bu durumu önlemek için her gece yüzünüzü bir pamuğa damlattığınız gül suyu ile temizleyin. Gül suyunun cildin alt katmanlarına kadar ulaşıp kir ve yağı temizleme ve tekrar oluşmasını önlemesinden yararlanarak daha temiz bir cilde sahip olun.

  1. Makyaj Temizler

En etkili ve en zararsız makyaj temizleyicisini bulmak için mağaza mağaza gezmenize gerek yok. Gül suyu, en ağır makyajların kolayca çıkmasını sağlayan iyi bir yardımcıdır. Piyasadaki birçok ürüne göre daha ekonomik ve doğal olup kolay bulunan gül suyu ile siz de cildinizi derinlemesine temizleyebilir ve makyajın zararlı kalıntıları ile vedalaşabilirsiniz.

  1. Ayak Topuğundaki Çatlakları Giderir

Gül suyu ve gliserinin mükemmel buluşması sayesinde bir bebek kadar yumuşak ayak topuklarına sahip olmaya hazır mısınız? Bir miktar gliserin ve gül suyunu karıştırın ve topuklarınızdaki çatlaklar üzerine her gece yatmadan önce uygulayın. Daha sonra topukların üzerine streç film sardıktan sonra çorabınızı giyin ve uykunuzu bu şekilde tamamlayın. Bu etkili karşımın yumuşatıcı etkisiyle çatlaklardan birkaç günde kurtulun.

  1. Sivilce İzlerinden Kurtarır

Pürüzsüz bir görünüme sahip, sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyor fakat bir türlü sivilce izlerinden kurtulamıyorsanız yaklaşın, bu karışım size çok iyi gelecek! Bir miktar gül suyu ve limon suyunu karıştırın ve sivilce, çıban gibi problemlerin bıraktığı izlerin üzerine uygulayın. Bu sayede sivilce izlerinden kurtulduğunuz, pırıl pırıl bir cilde sahip olun.

  1. Makyaja Hazırlar

Gül suyu, şahane bir makyaj temizleyicisi olmasının yanı sıra cildi makyaja hazırlayan iyi bir yardımcıdır. Makyaj yapmadan hemen önce yüzünüze gül suyu sürerek cildinizi yatıştırır, kızarıklardan kurtulur, pürüzsüz ve makyaja hazır bir zemin hazırlarsınız.

  1. Dudaklara Güzel Bir Görünüm Kazandırır

Her kadın daha güzel görünen, sağlıklı dudaklara sahip olmayı ister; ancak bunu sağlamak için gül suyundan yararlanması gerektiğini bilmeyebilir. Her gece yatmadan önce dudaklarınıza gül suyu sürerek dudaklarınızın kısa zamanda pürüzsüz, yumuşak yapı kazanmasını ve pembe bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.