Günde 1 Adet Elma Yemek Nelere Şifa Olur?

Kırmızı, yeşil, sarı gibi çeşitli renkleriyle elma; özellikle kış aylarında birçok insan tarafından sevilerek tüketilen bir meyvedir. İster kabuklu ister soyulmuş olarak ister dilimleyip ister ısırarak tüketilen her bir elmanın vücudumuza sağladığı yararlar da hatrı sayılır kadar fazla. Nasıl mı? Bakın her gün tükettiğiniz 1 elma, vücudunuza ne gibi faydalar getiriyor? İşte günde 1 adet tüketmenin faydaları.

  • Dişlere Yararlıdır

Elmayı kabuklarıyla, ısırarak tükettiğinizde ağızdaki tükürük salınımını artırarak bakterilerin azalmasını sağlarsınız. Azalan bakteriler ile dişlerin beyazlığının korunmasına ve çürüklerin azalmasına yardımcı olursunuz.

  • Astımdan Korur

Bir adet elmada yoğun miktarda E, C vitamini ve antioksidanlar bulunur. Bu özelliği sayesinde elma, astım gibi birçok akciğer hastalığına karşı koruma sağlar. Her gün 1 adet elma tüketerek daha güçlü akciğere sahip olmak mümkündür.

  • Tansiyon Dengeler

Aniden yükselen ya da düşen tansiyondan şikayetçi bir hastaysanız çareyi her gün 1 elma tüketmekte bulabilirsiniz. Elma tüketimi, tansiyonun dengelenmesine ve dolayısıyla çeşitli kalp rahatsızlıklarından korunmaya yardımcı olur.

  • Bağırsakları Temizler

Günde 1 adet elma tüketmek; bağırsakta oluşan çeşitli parazit ya da bakterilerin atılmasına önemli ölçüde yardımcı olur, elma sayesinde daha rahat çalışan bir sindirim sistemine sahip olursunuz.

  • Kilo Vermeyi Sağlar

Elma, kilo verme konusunda önemli bir yere sahip lifli besinler arasında yer alan bir seçenektir. Bu özelliği sayesinde özellikle sabah saatlerinde yenen 1 adet elma, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olarak kilo verme sürecinin kolaylaşmasına katkıda bulunur.

  • Beyne Faydalıdır

Antioksidan, flavanoidler, birçok vitamin ve mineral açısından zengin bir meyve olan elmayı, her gün tüketerek vücuttaki tüm hücrelerin yenilenmesine yardımcı olursunuz. Beyin hücrelerindeki oksijenin de ortaya çıkmasını sağlayan elma, beynin işlevlerini daha iyi bir şekilde yerine getirmesini sağlar.

  • Yaşlanmayı Geciktirir

Elma, faydalı birçok özelliği ile vücudun tüm hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Yenilenen hücreler sayesinde fonksiyonlarını daha iyi tamamlamaya başlayan vücut, diriliğini korur, yaşlılık etkilerini geciktirir.

  • Uyku Açar

Uyku açma, enerji verme konusunda akla ilk olarak kahve gelse de elma da bunun için oldukça etkili bir seçenektir. Kahve gibi kan şekerinizin düşmesine neden olmayan elma, gün içinde ya da güne başlarken tüketildiğinde uykunun açılmasına ve kişinin daha enerjik olmasına katkıda bulunur.