Güne İyi Başlamak İçin Etkili 9 Öneri

Sağlıklı bir yatakta uzun bir uyku sonrasında başlayan yepyeni bir gün. Goethe’nin dediği gibi “Bugün geriye kalan hayatının ilk günü.” Derler ya, yeni yıla nasıl girerseniz bütün bir yıl öyle devam eder diye, bu ilk güne de nasıl başlarsanız tüm günün öyle devam etme olasılığı oldukça yüksek. Bu yüzden gelin, güne en güzel şekilde başlamaya gayret edelim ki bütün gün hatta bütün hafta güzel geçsin.

1. Erteleme Tuşunu Hayatınızdan Çıkarın

Eğer ki ısrarla uyandıranlarınız falan yoksa güne başlamanın anahtarı maalesef ki kurulan alarmlardan geçiyor. Alarmı ilk duyduğunuz anda vücut, adrenalin salgılar, ertelemeden uykuyu sonlandırırsanız daha zinde hissedersiniz. Bunun için alarmı başka odaya koyabilir, alarmın yanına gitmek zorunda kalınca da uykunuzun açılmasına yardım edebilirsiniz.

saat

2. Gün İçin Hedeflerinizi Belirleyin

Duşta, kahvaltıda kendinize en uygun gelen bir anda gün için kendinize yapabileceğiniz hedefler koyun.

hedef

3. Bir Bardak Su İçin

Uyanır uyanmaz bir bardak su içerek kan akışınızı hızlandırabilir, daha zinde olmanızı sağlayabilirsiniz.

su-icmek

4. Enerjik Bir Müzik Listesi Oluşturun

İyi bir müzik listesinin iyi gelmeyeceği bir durum yoktur. Rahatlatıcı ya da enerji dolu müziklerden oluşan bir liste ile güne başlayarak tüm günün iyi geçmesine yardımcı olabilirsiniz.

muzik dinlemek

5. Kahvaltının Tadını Çıkarın

Mutlaka iyi bir kahvaltı hazırlayın kendinize. Geç kalma endişelerini bir kenara bırakarak kahvaltı için özel bir zaman dilimi oluşturun ve tüm lezzetleri özümseyerek tüketin. İçeceğiniz çayın, yediğiniz lokmaların ağzınızda dağılıp midenize inişine odaklanarak kendinizi sakinleştirin.

kahvalti

6. Ilık Bir Duş

Kendinizi iyi hissetmenin yolu kesinlikle ılık bir duştan geçiyor. Vücudunuzu suyun sakinleştirici etkisine bırakarak gününüzün mutlu ve zinde başlamasına yardımcı olacak.

tirnak-bakimi

7. Mail Kutunuzu Kontrol Etmeyin

E-postalarınızı, mesaj kutunuzu, hesap bildirimlerinizi kontrol etmeyi günün ilerleyen saatlerine bırakın. Gözünüzü açar açmaz işle ilgili can sıkıcı bildirimlere bakarak en baştan enerjinizi düşürmeye neden olduğunuzu unutmayın.

ofis-yemekleri

8. Gündem Haberlerini Sonraya Bırakın

Gündem haberlerinin etkileyeceği bir işte çalışmıyorsanız can sıkıcı haberler ile günün en başından karşılaşmaya ne gerek var değil mi?

ofis

9. Hafta Sonunda da Dikkat

Hafta sonlarında öğlene kadar uyumak şahane bir fikir gibi görünüyor olabilir; ama hafta içinde kalktığınız saatte uyanmak vücut sağlığınızı ve ruh halinizi olumlu yönde etkileyecektir.