Güne Limonlu Su İçerek Başlamanın 6 Önemli Faydası

“Güne nasıl başlarsanız öyle gider.” sözünden yola çıkarak hayatınıza sağlıklı bir alışkanlık katmaya ne dersiniz? Yapmanız gereken tek şey ise sabah uyanır uyanmaz bir bardak ılık suya limon damlatıp içmek. Oldukça pratik olan bu alışkanlığın sağlığınız açısından sayısız faydası bulunmakta. İşte güne limonlu su içerek başlamanın hayatınıza katacağı muhteşem faydalar…
su
1. Sindirimi Düzenler
Öncelikle güne su içerek başlamak, uyku sonrası organlarınızın harekete geçmesini ve ayılmanızı sağlayacaktır. Suyun içerisinde bulunan limon ise karaciğerinizi arındırmakta büyük rol oynamaktadır. Ayrıca limonlu su vücudunuzdaki asitleri atarak sindirim sisteminizi düzenler ve gün içerisinde kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar.
2. Bağışıklık Sistemini Destekler
Limon gibi turunçgiller C vitamini ve askorbik asit açısından oldukça zengindir. Özellikle soğuk kış aylarında grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmanızı sağlayan C vitaminini limonlu su ile vücudunuzda depolayabilirsiniz. Askorbik asit ise bağışıklık sistemi işlevinde önemli bir rol oynayan demir emilimini sağlar.
3. Vücudun pH DengesiVücudun pH dengesini düzenlemek için birebir olan limonlu suyun ayrıca alkali özelliği bulunmaktadır. pH değeri düşük olan normal bir suyun içerisine limon sıkarak alkali değerini arttırabilir ve daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Özellikle et ve peynir türlerini fazlasıyla tüketiyorsanız vücudunuzun pH dengesini düzenlemek için düzenli olarak limonlu içmeniz faydalı olacaktır.4. DetoksLimonlu su doğal bir idrar söktürücüdür. Eğer vücudunuzdaki zararlı toksinleri atmak ve detoks yapmak istiyorsanız limonlu su harika bir yardımcı olacaktır. Ayrıca detoks yaparken limonlu su sayesinde, sitrik asit ile karaciğeri canlandıran enzimleri arttırabilirsiniz.5. Enerji KaynağıSabahları ayılmak için kahve içmekten sıkıldıysanız limonlu su sizin için muhteşem bir alternatif olacak demektir. Limonlu suyun canlandırıcı özelliği kendinizi daha zinde hissedebilir, kan değerindeki oksijeni arttırabilir ve vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasını sağlayabilirsiniz.6. Daha Canlı Bir Cilt

Limonlu suyun içerisindeki C vitamini cildinizin canlanmasında oldukça önemli bir rol oynar. Özellikle limonlu suyun antioksidan özelliği cildin yaşlanmasını engeller ve kırışıklıklara karşı önemli bir etki oluşturur.