Hain Böbrek Taşına Mayın Etkisinde 6 Çözüm!

Taş değil kaya,
Sancısı bol kâbuslu rüya,
Varlığı bir güne katar dert
Düşerken eder insanı pert…

bobrek-tasina-ne-iyi-gelirMerhaba böbrek taşı, hayırdır neden geldin? Keşke sorumuzun cevabı kadar basit olsa yaşananlar… Ama biliyoruz ki en az diş ağrısı kadar insanı doğduğuna pişman eder. Doktorunuzun verdiği tıbbi destek cebimizde dururken, insan alternatif yollara da gönül vermiyor değil bu sancılı günlerde. Geceyi gündüze çeviren, gündüzü de griye bulayan böbrek taşını hale vakte koymanın alternatif yollarını sizin için araştırdık.

1- Kötü Gün Dostu; Maydanoz!

Yahu bu nasıl bir yeşilliktir; suda kaynatırız ödem atar, yemeğe koyarız lezzetine lezzet katar. Şimdi de hain böbrek taşına meydan okuyor. Maydanozu sıcak suda haşlayın ve suyunu için. Sancıyı hafiflettiği gibi, taşın çıkışını da kolaylaştıracaktır.

maydanoz
2- Ödem Düşmanı Bilirdik; Kiraz Sapı!

Ödem denince zaten maydanoz ve kiraz müthiş ikili. Ancak duyduk ki bu müthiş ikili aynı zamanda taşa da meydan okuyormuş. Taşa taş, sapa sap; şimdi taş düşünsün!

kiraz
3- Ayrık Dersiniz Ama Bakın Ne Marifetli; Mısır Püskülü ve Ayrık Otu!

Adı ile ayrılık saçsa da ayrık otu bin bir derde deva. Mısır püskülü ile ayrık otunu kaynatıp suyunu içerseniz, bu taştan arkadaş ile yollarınızı ayırabilirsiniz belki.

misir
4- Etin Üstüne İyi Giderdi; Kekik!

Et tariflerinden alışageldiğimiz kekik, şimdi de suyu ile şifa dağıtıyor. Kekik suyunun kaynatılarak içilmesi, böbrekteki taşların düşmesine vesile olabilir. Evet, bildiğimiz kekik. Denemeye değer bizce, sizce?

kekik
5- Daha Önce de Soğuk Algınlığına İyi Gelmişti; Bal!

Hatırlarsanız geçen hafta etrafta bol miktarda ‘hapşuuuu’ nidaları yankılanmıştı. Biz de hemen bir panik naneli ballı ekinezya çayı yapmış, gribe gününü göstermiştik! Heh işte orada kullandığımız bala ufak bir ekleme yaptık, çörek otu. İkisini bir güzel harmanlayıp tüketirseniz, taş üstünde taş kalmayabilir.

bal

BONUS: Gilaburu Suyu!

Adı bir garip, tadı da acımsı. Artistik adı Viburnum opulus. Kayseri dolaylarında yetişen bir bitki. Denilene göre böbrek taşı dökme konusunda üstatmış. Hatta şekerli de tüketilebilirmiş, biraz acımsı ya ondan herhalde… Aklınızda bulunsun diye bunu da paylaşalım dedik.

Tabi bu saydıklarımız her ne kadar alternatif olsa da, en doğru bilgi elbetteki doktorunuzda. Doktorunuzdan onay almadan denememenizi öneririz.

Taşa gelince…

İyi yönden bakalım, ömür boyu sizinle olmayacak; öyle torunlarınızı falan da görmeyecek. Bir süre canınızı sıkan davetsiz misafir diyelim. Sancılı günlerin sonu da ferah olacak, birazcık zaman :S

Moralinizi biraz yükseltmeden dünyada bırakmayız! Şöyle güzel bir çikolatalı sufle ikram etsek, moralinizi azıcık düzeltir mi?

Hem pardon da şuncacık taş mı sizi yıldıracakmış, şaşarız!

Sancısız günlerde yeniden buluşmak dileğiyle! 😉