Hangi Ağrı Hangi Masajla İyileşir?

Hayatın yorgunlukları, çoğu zaman gün sonunda vücudumuzda ağrı olarak kendini gösterebilir. Epey sıkıntı yaşamaya sebep olan ağrıların çözümü ise bazen oldukça basittir. Ağrıların altında yatan başka bir sağlık problemi yoksa her bir ağrıyı farklı masaj yöntemleri ile sonlandırmak mümkündür. Nasıl mı? Bakın, hangi ağrı hangi masajla iyileşiyor? İşte detaylar…

  • Başınız Ağrıyorsa…

Günün yorgunluğunu, stresini, tüm yükünü yoğun olarak taşıyan organlarımızdan biri de başımızdır. Bu ağır sorumluluğun, gün sonunda ağrıya dönüşmesi takdir edersiniz ki çok normaldir; ancak dert etmeyin. Çünkü baş ağrılarını bir masajla sonlandırabilirsiniz.
Baş ağrısını sonlandırmak için en etkili yöntemlerden biri, iyi bir masaj yapmaktır. Şakak ve alın bölgesine; kaşların arasından alna doğru, burun deliklerinden göz kenarlarına doğru cildi germe şeklinde yapılan iyi bir masaj, baş ağrısını sonlandırmaya yetebilir.

  • Omurganız Ağrıyorsa…

Vücudun tüm yükünü taşıyan omurganızın gün sonunda ağrıması, bazen kaçınılmazdır. O hâlde size en iyi gelecek şey iyi bir ayak masajı olabilir.
Ayaklarınızın iç kısımları omurganız ile eşleşir, yani bazı noktalara dokunduğunuz an omurganızla bir etkileşim sağlarsınız. İlgili noktalara dairesel hareketlerle 30-45 saniye kadar derin bir basınç uygulayarak yaptığınız masaj sayesinde omurganızın rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

  • Boynunuz Ağrıyorsa…

Özellikle masa başı bir işiniz varsa boynunuz gün boyu hareketsiz kalır ve sonucunda şiddetli boyun ağrıları kaçınılmaz olur. Bunun dışında yanlış uyku pozisyonu, tansiyon düzensizlikleri, yanlış vücut hareketleri, kas gerginliği gibi birçok faktör de boyun ağrılarının oluşuma yetebilir. Ancak dert etmeyin; çünkü boyun ağrısının çözümü basit bir masajda gizli olabilir.
2 bardak kadar epsom tuzunu bir kâse ılık su içerisinde beklettikten sonra boynunuza dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Bu basit yöntemle kısa zamanda boyun ağrınızdan kolayca kurtulun.

  • Beliniz Ağrıyorsa…

Vücudun ağırlığını taşıyan bölgelerden biri de belimizdir. Gün boyu oturarak çalışsanız da ayakta gezinseniz de bel ağrısı problemi ile karşılaşabilirsiniz.
Epey sıkıntı veren bel ağrısının çözümü ise çok basittir. Karşınızda Hindistan cevizi yağı masajı! 2 yemek kaşığı kadar Hindistan cevizi yağını ısıttıktan sonra belinize sürün. Parmak uçlarınızla belinizin ağrıyan bölgesine 10 dakika kadar masaj yapın. Daha sonra belinizi ılık su ile yıkayın. Bu yöntemi tamamen iyileşme elde edene kadar günde 2 kez uygulayın.

  • Kaslarınız Ağrıyorsa…

Görünmez kazalar sonucunda kaslarınızın ezilmesine, darbe almasına ve hasar görmesine neden olabilirsiniz. Sonrasında ise can sıkıcı ağrılar sizi yakalar. Ancak bu sorunu iyi bir masaj ile sonlandırabilirsiniz. Hasar gören kaslarınız için sıcak kompresler uygulayarak ve düzenli masaj yaparak ağrılarınızın hafiflemesini sağlayabilirsiniz.