Hastalık Hastalığı Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Şey

Hipokondriyazis; yani halk arasında bilinen ismiyle “hastalık hastalığı” sohbetler sırasında çoğu zaman basite indirgense de aslında çok ciddi bir hastalıktır. Günlük hayatı büyük ölçüde etkileyen hipokondriyazis nedir, gelin onu daha yakından tanıyalım.

1. Hastalık Hastalığı (hipokondriyazis) Nedir?

Hastalık hastalığı, kişinin vücudunda herhangi bir hastalığı olmadığı halde sürekli olarak hasta olduğunu düşünüp kaygı duymasıdır. Bu kaygıların doğrultusunda kişi, sürekli olarak doktora gidip gerekli sandığı tetkikleri yaptırır ve sağlığının sürekli onaylanması ihtiyacını duyar; ancak bu onaya inanma süresi kısadır ve sonrasında tetkik ihtiyacı tekrarlanır.

2. Temelinde Derin Acılar Yatıyor Olabilir

Hastalık hastalığına sahip olan birçok insanın hayatına bakıldığında her birinde görülen ortak nokta, büyük ve acı bir değişiklik yaşamış olmalarıdır. Boşanma, ölüm, ciddi bir ekonomik sorun gibi insan hayatını derinden etkileyen her bir problem; hastalık hastalığı olarak geri dönebilmektedir.

3. Belirtileri Nelerdir?

  • Terleme, kalp atışı, öksürme, baş ağrısı gibi normal bedensel tepkileri ölümcül bir hastalığın habercisi olarak görmek
  • Herhangi bir hastalığa karşı derin bir yakalanma kaygısı taşımak ve sürekli tahliller yaptırmak
  • Sürekli bedenlerini izlemek ve dinlemek
  • Ufacık bir risk taşıyan durumlarda bile felaket senaryoları üretmek

4. Günlük Hayatı Nasıl Etkiler?

Bu kişiler, derin bir kaygı içerisinde oldukları için duygusal olarak kendilerini mutsuz ve çaresiz hissederler. Böyle bir ruh hali de ister istemez günlük hayatta olumsuz sonuçlara neden olur.

5. Tedavisi Var mıdır?

Bu hastaların sürekli olarak tahlil yaptırmak yerine direkt olarak bir psikoloğa gitmeleri gerekir. Hastaların davranışçı terapiler ile bedensel hastalığının olmadığını kabullenmesi mümkündür. Bu terapiler ile hastanın kaygıları azaltılır, kontrol altına alınır ve hastanın daha sağlıklı bir yaşam sürmesi sağlanır.

6. Destek Almaktan Çekinmeyin

“Ya kanser olursam?” “Benim kesin bir kalp hastalığım var” “Galiba beynimde bir sorun var” gibi sürekli kaygı dolu düşünceleriniz varsa profesyonel bir destek almaktan çekinmeyin ve hayat kalitenizin daha fazla düşmesine izin vermeyin.