Hastayım Hasta: Gripken Yememeniz Gereken 7 Yiyecek

Hastalık kol geziyor; soğuk algınlığı reçeteleri, bitki çayları, gribe iyi gelen doğal karışımlar derken bol hapşuruklu bir döneme girmiş bulunuyoruz. Bazı yiyecekler faydalı gözükse de grip boyunca yenmesi sakıncalı olabilir. Sizin için araştırdık.

1- Portakal Suyu

Evet, C vitamini deposu. Ancak portakalı ya da suyunu, grip olmadan önce tüketmekte yarar var. Çünkü hastayken yerseniz, içindeki yoğun asit boğazınızı yakacaktır. Hele ki boğaz iltihabınız varsa.

portakal-suyu

2- Kahve

Özellikle mide mikrobunuz varsa kahveden kaçının. Kahve, güçlü bir idrar söktürücüdür ve sık sık tuvalete çıkmanıza neden olabilir. Bu da size sıvı kaybı olarak geri dönebilir. Bu nedenle hastayken kahve tüketmemeniz daha iyi olabilir.

turk-kahvesi

3- Şeker

Tatlı şeyler yemek, kan hücrelerinin bakterilerle savaşma gücüne olumsuz etki edebilir. Bu nedenle aşırı tatlı tüketmekten kaçının.

esmer-seker

4- Asitli İçecekler

Tıpkı kahve gibi soda ve asitli içecekler de vücudunuzdan su kaybına neden olabilir. Bu nedenle soda gibi asitli içeceklerden kaçınmakta fayda olabilir.

kola

5- Cips

Eğer boğazını yaraysa ya tahriş olmuşsa cips ya da granola gibi atıştırmalıklar boğazınızda adeta ‘zımpara kağıdı’ etkisi yaratacaktır. Hassas olan bu dönemde, atıştırmalıkları daha çok meyveden yana yapmanızda yarar olacaktır.

kabakli-cips

6- Baharatlar

Aşırı baharatlı ya da acı yiyecekler, zaten akmaya meyilli olan burnunuza ivme kazandıracak ve şıp şıp akmasına neden olacaktır.

baharatlar

7- Süt Ürünleri

Kulağa ilginç gelse de süt, sümük ve balgamı arttırıyor denebilir. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonuna sahipseniz dikkat etmekte yarar var.

sut

Yazımızın finalinde de soğuk algınlığınıza #iyigelecek bir grip kovan çayı tarifinden bahsedelim. Pratik çay tarifimizi izlemek için tıklayın.