Hayatınızda Bu 6 Zehirli Alışkanlıktan Biri Varsa Hemen Kurtulmaya Bakın!

Yok yok, yiyecek içecekten bahsetmiyoruz. Zaten siz biliyorsunuz sağlığınızı korumayı. Bizim kastımızı dış değil ‘iç tehditler’. Hüzünler mesela, ah o kahreden hüzünler. Sorunlar mesela, ah o nasıl çözümleneceği kestirilemeyen sorunlar. Bu yazımızda sizi bu zehirli alışkanlıkları fark ettirmek istedik çünkü çoğumuz farkında olmadan zehirleniyoruz günden güne. Buna bir dur dememiz lazımdı, diyelim dedik. Ruhunuzu bir tartar mısınız, var mu şu aşağıdakiler bünyenizde? Durun bir kahve koyup geliyoruz, mutfakta damla sakızı olacaktı; sohbet derin madem…

hayat-guzeldir

1- Geçmişe Saplanmak!

Tamam, dün belki pek cazip değildi ama bugünü niye düne göre yargılıyorsunuz ki? Belki bir ayrılık yaşadınız, belki işler istediğiniz gibi gitmedi. Yeteri kadar dibe de vurdunuz, tamamdır haydi şimdi yükselmeye başlıyoruz, gün ışımak üzere! 😉

2- Kangren İlişkiyi İnadına Sürdürmek!

Cevabı basit değil mi; “Çok seviyorum…” Aşka saygımız sonsuz ama yazık değil mi canınıza, bu kadar üzüntünüze? Çok detaya girmeyelim ama sizden ricamız sadece düşünün olur mu?

3- Bahane Üretmeyin!

Bir şeyi yapmak istemiyorsanız bahane üretmeyin; yapmak istiyorsanız da uygulamaya geçmek için beklemeyin. Konu ne olursa olsun ya beklemeyin ya da bahane üretimeyin; ikisi de geri dönüşümü zaman kaybı çünkü.

4- Atın ki Yenileyin!

Anılardan bahsetmiyoruz tabi, kastımız bir türlü kıyamadığınız ama her yeri kaplayan eşyalar. Evet, evet eşyalar. Şöyle bir göz gezdirin odanıza, eski olan ve kullanmadığınız ne varsa atın. Peki bu ne işe yarayacak? Yenilerini almak için fırsatınız ve yerini olmuş olacak. Küçük çapta da olsa her yenilik, ruhunuzu besleyecek ve eskiye olan (varsa) düşkünlüğünüzü yenmiş olacaksınız bir nebze de olsa.

5- Uykusuz ya da Çok Uykulu Geceler!

Şu uykuyla olan sorununuzu da halletseniz iyi olur. Belki çok barışıksınız, belki de hiç oralı değilsiniz bilemiyoruz. Ancak bildiğimiz şu ki uyku alışkanlıklarınız gününüze, gününüz modunuza, modunuz da yaşamınıza etki eden bir zincir. Halkanın bir eksik ya da yamuk oldu mu buyurunuz buradan yakınız!

6- “En İyi Olma Savaşı”

Güzel bir savaş tabi ama dikkat edin bu ‘hırs’a dönüşmesin çünkü bu gidişat size pek iyi gelmeyecektir.

Eğer yukarıda saydığımız zehirli alışkanlıklardan en az birini yaşıyorsanız, tez kurtulun çünkü her seçim bir kaybediş değil; her kazanım bir ödüldür ruhunuza!