Hemen Salatalık Yemeye Başlamak İçin 13 Sebep!

Salatalık, A, C, B1 ve B2 vitaminleri ile fosfor, demir, kükürt, manganez ve protein içeren bir besindir. Siz zaten bunları biliyorsunuz. Salatalığın yararlı bir sebze olduğunu biliyorsunuz ancak, sofranızdan eksik etmemeniz gerektiğini biliyor musunuz?  “Ben zaten salatalık yiyorum” dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak düzenli tükettiğinize emin misiniz? Neden düzenli tüketmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Hadi gelin, öğrenelim! İşte salatalık yemeye başlamanız için 13 sebep:

Çünkü:

1.       Salatalık, vücudunuzun ihtiyacı olan nemi sağlar! Günde yeterince su tüketemiyorsanız, salatalık yiyin! Salatalık %90 oranında su içermektedir. Bunedenle günlük su ihtiyacınızın bir kısmını karşılar.

Salatalığın yararlarından bahsetmişken salatalık ile yapılan enfes bir tarif vermesek olmaz! İçinizi serinletecek leziz Salatalık ve Avokadolu Soğuk Çorba’nın pratik tarifine ulaşmak için tıklayın!

salatalığın_faydaları

2.       Salatalık, içinizdeki ve dışınızdaki yanmalar ile savaşır! Mide problemi yaşayanların, “midem yanıyor” diye tabir ettikleri hazımsızlık problemlerinin ilacı olan salatalık, aynı zamanda güneş yanıklarına da iyi gelmektedir.

Salatalık Salatalık ve Avokadolu Soğuk Çorba’nın pratik tarifine ulaşmak için tıklayın!

3.       Salatalık, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar! Düzenli salatalık tükettiğinizde, salatalık vücudunuzu toksinlerden arındırır. Aynı zamanda böbrek taşları ile olan mücadelenizde en büyük destekçiniz salatalıktır!

4.       Salatalık, vücudunuzun ihtiyacı olan günlük vitaminleri karşılar! İçinde barındırdığı vitaminler sayesinde, vücudunuzun gereksinim duyduğu günlük tüm vitamin miktarını tek seferde sağlar.salatalığın_yararları

5.       Salatalık, cildi yeniler! Salatalık, potasyum ve magnezyum bakımından oldukça zengindir. Bu mineraller cildin yenilenmesini sağlarlar. Cilt yenileyici bakım kürleri bu nedenle salatalık içermektedir!

6.       Salatalık, sindirimi ve kilo kaybını kolaylaştırır! Salatalık düşük kalorili olması ve yüksek miktarda su içermesi nedeniyle ideal bir kilo verme aracıdır. Her gün tüketilen salatalık, sindirim sorunlarını ortadan kaldırır.

7.       Salatalık, gözlerinizi canlandırır! Şişkin gözler üzerine yerleştirilen bir dilim salatalık, tüm şişkinliği alır. Göz altı torbalarını da iyileştirir.

8.       Salatalık, kanserle savaşır! Salatalık, meme, prostat ve rahim ağzı kanseri ile mücadele etmektedir. Her gün düzenli tüketilen salatalık kansere yakalanma riskini azaltır.

9.       Salatalık, diyabeti önler, kolesterolü düşürür ve kan basıncını düzenler! Salatalık, insülin üreten pankreas hücrelerinin ihtiyacı olan hormonları içerir. Bu nedenle salatalık, diyabeti önler. Aynı zamanda kolesterolü düşürür. Lif içeren salatalık, potasyum ve magnezyum içerdiği için kan basıncını düzenler.salatalığınyararları

10.   Salatalık, diş etlerini yeniler! Salatalığın bir dilimini ağzınıza atın ve bir buçuk dakika boyunca damağınıza bastırın. Salatalık ağzınızdaki bakterileri öldürecektir.

11.   Salatalık, saç ve tırnakları güçlendirir! Salatalıkta bulunan mineraller saç uzamasına ve tırnakların güçlenmesine yardımcı olur.

12.   Salatalık, baş ağrısını giderir! Başınız ağrıdığında yiyeceğiniz salatalık, ağrınızı kısa sürede dindirir. Sabahları baş ağrısı ile uyanıyorsanız, gece yatmadan önce salatalık yemelisiniz.

13.   Salatalık, böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar! Salatalık vücuttaki ürik asit seviyesini düzenler ve böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur.