Her Gün 1 Yumurta Yemenin Faydaları

Haşlama, sahanda gibi pişirme yöntemleriyle kahvaltı sofralarının başkahramanlarından biri haline gelen yumurta; çocuktan yetişkine, herkes için çok faydalı bir seçenektir. Yumurtaya karşı herhangi bir alerjiniz yoksa her gün 1 adet tüketmek sağlığınız için önemli faydalar sağlar. Gelin o faydalar nelermiş birlikte inceleyelim…

1. Kemikleri Güçlendirir

Özellikle ileri yaşlarda sıkça görülen kemik rahatsızlıklarına iyi bir önlem almak isterseniz her gün 1 adet yumurta tüketmek iyi bir fikir olabilir. İçerisindeki bolca D vitamini ve kalsiyum sayesinde iskelet sisteminin güçlenmesini sağlar.

2. Güzellik Katar

Günde 1 adet yumurta tüketerek kozmetik dünyasından alamadığınız kadar iyi sonuçlar alabileceğinizi biliyor musunuz? Her gğn tüketilen 1 adet yumurta, içerisindeki B vitamini ve Omega-3 sayesinde saçlarınızın, cildinizin ve tırnaklarınızın daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlar.

Domatesli Yumurta Tarifi

3. Hafızayı Güçlendirir

Yumurta içerisindeki “kolin” isimli madde, beynin büyümesini, gelişmesini ve işlevlerini daha sağlıklı bir şekilde yerine getirmesine katkıda bulunur. Bu özelliği ile yumurta, özellikle okul çağındaki çocuklar için önemli bir takviye sayılır.

4. Tok Tutar

B2, B12, A vitamini, selenyum ve fosfat gibi maddeleriyle yumurta; oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde özellikle haşlama olarak tüketildiğinde uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur.

5. Enerji Verir

Her gün tüketeceğiniz 1 adet yumurta, gün boyu ihtiyacınız olan enerjiyi sağlar. Böylelikle rutin işlerinizi daha zinde bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

6. Göz Sağlığını Korur

İleri yaşlarda en sık rastlanan göz hastalıklarından biri olan kataraktı günde 1 adet yumurta tüketerek engellemeniz mümkündür. İçerisindeki lütein, zeaksantin göz sağlığını korumaya yardımcıdır.