Her Gün Bal ve Tarçın Yerseniz Vücudunuzda Bu Değişimler Olabilir!

Sağlıklı kalmanın doğal yolları saymakla bitmiyor, yeni süper ikililer günden güne çoğalıyor. Bal ve limon, bal ve zencefil, bal ve ıhlamur derken şimdi de sıra bal ve tarçın mucizesinde. Soğuk algınlığını gidermenin doğal yollarından biri olan tarçın ve bal aslında daha pek çok mucizeye yol açıyor. Sizin için derledik.

1- Bal ayrı, tarçın ayı ayrı antioksidan. Bu iki kuvvetli güç bir araya gelince, yaşlanma karşıtı doğal bir etki oluşturuyor. Yaşlanmayı geciktiren doğal karışım desek yeri midir? Yeridir.

kadin

2- Tarçının kötü kolesterole iyi geldiğini biliyor muydunuz? Bal ise kalbe kan akışını düzenliyor hal böyle olunca iki güçlü etki bir araya geliyor ve kalp sağlığımızı koruyor. Bu arada her gün ballı su içerseniz vücudunuzda oluşacak değişimleri kaleme aldığımız yazımızı da okumanızı öneririz. Okumak için tıklayın.

spor

3- Hem tarçın hem bal, konu soğuk algınlığı olunca daha da önem kazanıyor. Bal, doğal antibiyotik. Tarçın ise güçlü bir savaşçı. İkisi bir arada tüketildiğinde ortaya doğal soğuk algınlığı reçetesi çıkıyor. Eğer bu ara grip ile başınız dertteyse, her derde deva gripkovan çayını da mutlaka deneyin deriz. Tarifi izlemek için tıklayın.

soguk_alginligi

4- Kilo vermeye yardımcı oluyor desek? Hayatımızdaki şekeri, bal ile değiştirdiğimizde hem ağız tadımızı bozmamış hem de sağlığımızı korumuş oluyoruz. Bal ve tarçın aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırıyor. Metabolizmayı hızlandıran yiyeceklerUzman Diyetisyen Yeliz Vergi‘ye sorduk.

diyet

5- Tarçın ve bal tamam peki ya bir de elma eklenirse? Yazımızın finalini de bir dilim elma ile yapalım. Tatlı krizini gidermenin doğal yollarından birini verelim. Elmanın üzerine bir miktar tarçın dökün ve yiyin. Tatlı krizinizi anında bastırır ve tok kalmanızı sağlar. Diyet dostu dememize gerek yok sanırız 🙂 Sizin için tarifini de hazırladık. Tarçınlı çıtır elma çubukları nasıl yapılır sorusunun en lezzetli yanıtı için görselin üzerine tıklayın.

elma12

Diyeceğimiz o ki bal ve tarçın mutfakların yıldızı. Enfes tariflere de çok yakışırlar üstelik; ballı hardallı salata sosu mu diyelim, tarçınlı Çerkez tavuğu mu bilemedik…

Sizce? 😉