Her Gün Elma Tüketmeniz İçin 6 Sebep!

İnsanoğlunun cennetten kovulmasına neden olan elma, tüm çağlarda, tüm medeniyetlerde farklı farklı efsanelerde kendini göstermiştir. Adem ile Havva’nın yasak meyve olan elmayı yiyerek cennetten kovulduğu günden beri, elma tüm kültürlerde var olan ve en fazla bilinen meyve olmuştur. Elmayı aynı zamanda mitolojiden de tanıyoruz. Herakles’in 12 görevinden biri; güneşin battığı noktada bulunan bir bahçedeki ağaçtan elma alma görevi idi. Elmayı masallardan da duyduk! Hepimizin ezbere bildiği Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalında da kötü kalpli cadı Pamuk Prenses’i kırmızı elma ile kandırmıştı. Tüm masalların sonunda da gökten üç elma düşmesi de cabası…  Elma okul günlerimizin de kahramanı idi! İlkokulda bir rekabet cümlesi olarak söylediğimiz “çalışan kazanır, elması kızarır” cümlesi de elma ile olan sıkı ilişkimizi özetler gibi adeta! Peki ya Newton’un yer çekimini elma sayesinde bulmasına ne demeli? Efsanelerin baş kahramanı elma, tarihe bu kadar tanıklık etmiş olur da sağlıkta mucizesini göstermez mi hiç? Yakından tanıdığımız ve dünyada yaklaşık 6500 türü olan elmayı, her gün tüketmek için pek çok sebebiniz var! Biz sizin için 6 tanesini sıraladık bile!elma
1. Bir diş fırçasından daha etkili!
Dişleri beyazlatma özelliği bulunan elma, ısırılıp çiğnendiğinde ağızdaki bakterileri de öldürür. Sağlıklı dişler için bir diş fırçası kadar etkili olan elma diş etlerinizi de tedavi eder!
2. Kanserin baş düşmanı!
Her gün düzenli olarak tüketildiği takdirde elmanın kanseri önlediği araştırmalar sonucu ortaya konmuştur. Kanserli hücreler ile savaşan elma, özellikle kolon ve meme kanserinin baş düşmanıdır!elmanınfaydaları
3. Beyninizin dostu!
Günlük yaşam koşulları her ne kadar beyninizi yorsa da dert etmeyin! Her gün düzenli olarak elma tüketin! Çünkü elma yorulan zihninizi güçlendirir ve hafızanızı kuvvetlendirir. Kuersetin adlı antioksidan içeren elma hasarlı beyin hücrelerini onarmada C vitamini kadar etkilidir!
4. Damarları temizleme vakti!
Elma, kardiyovasküler koruyucu özelliklere sahiptir. Yapılan araştırmalara göre; elmada bulunan fenolik bileşenler nedeniyle uzun süre elma tüketildiğinde damarlarda biriken yağlar temizlenir ve damarlarda yağ birikimi önlenmiş olur. Bu da vücut direncinizin artmasına yardımcı olur.elmanınyararları
5. Doktor doktor gezmeye son!
Düzenli tüketilen elma, diyabete, metabolizma sorunlarına, strese, kalp ve damar hastalıklarına, soğuk algınlığına ilaç gibidir. Kronik hastalıkları %27 oranında azalttığı gözlemlenen elmayı her gün tüketirseniz, doktorlara veda edeceksiniz.
6. Diyabetin ilacı!
İçerdiği lifler sebebi ile kötü kolesterolü düşüren elma, diyabetin de ilacıdır. Düzenli tüketildiğinde diyabeti önler ve kan şekerini düzenler.
Şimdi bu yazının üstüne sulu sulu bir elma iyi gider değil mi? Elmanın en lezzetlisine ulaşmak şimdi çok kolay! Tıklayın Migros Sanal Market’e, en leziz elmalara çok özel fiyatlarla ulaşın! Elmayı biraz fazla alın! Çünkü Migros TV’nin size elma ile yapabileceğiniz 3 enfes önerisi var! Pratik Elmalı Turta ile misafirlerinize leziz bir beş çayı ikramı sunabilirsiniz. Pratik Elmalı Turta tarifi için tıklayın! Baharın serinletici tadı Elma Kompostosu tarifi için tıklayın! Elma ile kerevizin muhteşem uyumuna şahit olacağınız Elmalı Kereviz Salatası tarifi için tıklayın!