Her Gün Yulaf Kepeği Yerseniz Vücudunuzda Bu Mucizeler Olur!

Bir kere baştan söyleyelim tadı öyle afet-i devran değil, işin aslı saman gibi de bir şey :S Ancak az sonra okuyacaklarınızdan sonra o ‘saman’ın hayatınızın vazgeçilmezi olmaya aday olacağını söyleyecek kadar da iddialıyız. Gelin önce içeriğinden bahsedelim.

yulaf

Yulaf Kepeği Nedir?

Yulaf tanesini saran kabuk kısmı. Yani yulafın öğütülmesi ile elde edilmiyor sanılanın aksine. Yüksek bir betaglukan kaynağıdır. Demir, manganez, çinko gibi minerallerin yanı sıra E ve B gibi vitaminlerini de içeren zengin bir yiyecek kendisi.

Yulaf Kepeğini Diğerlerinden Ayıran Özellik Nedir?

Aslında cevabı basit; çözülebilir lifler! Ortalama 12 – 13 gram yani bir çorba kaşığı yulaf kepeği mideye ulaştığında 300 gram su çekiyor ve sonrasında şişerek mideyi dolduruyor. Bu ‘dolum’ işlemi de uzun süre tokluk sağlıyor. Zayıflatıcı etkisinin yanı sıra sindirim sistemine de etki ediyor. Doğrudan ince bağırsağa ulaşıyor ve orada ciddi bir hareketliliğe sebep oluyor. Detaylara girmeyelim anladınız siz :))

Yulaf Kepeğinin Faydaları Nelerdir?

* Kilo verdirir.
* Kan şekerini düzenler.
* Midede şişer, bu nedenle uzun süre tokluk sağlar.
* Sindirim sistemine olumlu etki eder.
* Kolesterolü düşürür.
* Sabah yendiğinde, öğlen daha az yemek yememize neden olur.

yulaf_kepeği

Yulaf Kepeği Günde Ne Kadar Tüketilmelidir?

Tabi bunun için en doğru bilgiyi doktorunuz verecektir. Ancak genelde bir bardak süte 2 yemek kaşığı kadar koyup karıştırılarak içilmesi, günlük kullanıma uygun görülür. Yoğurda da karıştırabilirsiniz ancak tadını sevmeyenlerdenseniz süte karıştırmanız daha iyi; bir dikişte içiverirsiniz.

Önce faydaları ile başladık ancak devamını da nefis tarifler ile getireceğiz elbette. Yulaf kepeği ile yaptığımız nefis diyet tarifleri çok yakında MigrosTV’de yayında!

Afiyet, fit olsun!