Her Soruna Maydanoz Olsun: Maydanozun Faydaları

Deyimlere konu olmuş, birçok damak tarafından asla kabul görmemiş bir yapraklı olsa da bunlar, onun çok faydalı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Dememiz o ki maydanozu sevmiyorsanız eğer hemen sevmeye başlayıp çorbanıza, yemeğinize, salatalarınıza hatta suyunuza bolca katsanız iyi edersiniz.

İşte maydanozun mucizevi 7 faydası:

  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Çok çabuk hastalanıyor, hastalandığınızda da kolay kolay iyileşemiyorsanız maydanoza hayatınızda daha fazla yer açmanız gerekiyor demektir. Maydanoz, çeşitli virüs ve bakterilere karşı iyi bir antioksidan görevini taşır. İçerdiği bol miktarda C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmanızı sağlar.

maydanoz-suyu

  • Ödemlere Veda Ettirir

“Su içsem yarıyor, kilolu değil iri kemikliyim.” gibi cümleleri sıkça kuruyorsanız asıl probleminiz vücudunuzdaki ödem olabilir. Vücudunuzdaki şişkinliklere veda edebilmek ve hafifleyebilmek için düzenli olarak birkaç çay kaşığı maydanoz suyu içebilirsiniz.

maydanozlu-cay

 

  • Böbrek Dostudur

Böbrek taşları ve idrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklardan şikayetçiyseniz şifanız maydanozda olabilir. Maydanoz köklerini su ile kaynatıp daha sonra içerek böbreklerinizin daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

maydanoz_limon_kuru

  • Ağız Kokusunu Giderir

Herhangi bir hastalıktan kaynaklanmayan ağız kokusu problemi yaşıyorsanız bir miktar maydanoz çiğneyerek nefesinizi temizleyebilir, bu problemden kurtulabilirsiniz.

maydanoz-limon-kuru

 

  • Kemikleri Güçlendirir

Kemiklerin güçlenmesi söz konusu olduğunda akla gelen ilk besin süt olur; fakat maydanoz da bu konuda hiç de yabana atılmaması gereken bir etkiye sahiptir. Maydanoz, bol miktarda folik asit ve kalsiyum içerir. Osteoporoz, romatizma gibi hastalıklara iyi geldiği için özellikle yaşlılık dönemine yönelik iyi bir yatırımdır.

maydanoz

  • Anemiye İyi Gelir

Maydanoz, halk arasında “kansızlık” adı ile bilinen rahatsızlığa karşı içerdiği demir minerali sayesinde önemli bir fayda sağlar. Eğer siz de anemi rahatsızlığından şikayetçisiyseniz bolca maydanoz tüketerek bu problemi aşabilirsiniz.

maydanoz

  • Diyabete İyi Gelir

Maydanoz, halk arasında “şeker hastalığı” adı ile bilinen rahatsızlığa karşı iyi gelir. Bolca maydanoz tüketerek kan şekeri seviyenizi düzenleyebilir, şeker hastalığının kötü etkilerini en aza indirebilirsiniz.