Nohut Güzellemesi Humusun Leziz Faydaları

Mutfağımıza gereken değeri vermediğimiz tariflerden humusun lezzeti ve faydaları iştah açıyor. Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden çıkan humus; şu sıralar Avrupa ve Amerika Kıtası’nın da gözde yemeklerinden. Sofralarınıza sürekli aynı lezzetleri çıkartıyorsanız, artık biraz farklılık yaratmanın zamanıdır!

İçinde nohut, tahin ve zeytinyağının, püre haline getirilmesiyle yapılan humusun bizim mutfaklarımızda da gereken değeri görmesi için birkaç bilgi verelim.

Humus

Temel humus tariflerinde 6 sağlıklı içerik bulunur: Nohut, zeytinyağı, sarımsak, limon suyu, deniz tuzu ve tahin.

Tabii kimyon başta olmak üzere çeşitli baharatlar ve sebzeler katılarak oluşturulan, farklı humus tarifleri de var.

• Humusun ana malzemelerinden olan nohut; protein ve lif esaslı bir bitkidir. Sindirim sistemi ve kalp sağlığı için en etkili besinlerden biridir.

• İyi bir humusta kullanılan tahin yer fıstığından elde edilir. Yer fıstığı özellikle metionin adı verilen ve daha çok çeşitli aminoasit kaynağıdır. Ve pancarlı kısır tarifinde olduğu gibi çeşitlendirmek mümkündür.

pancarli-humus

• Özellikle nohut tarzı bakliyatlar; kolesterol düzeyini dengeleme ve kalp sağlığına karşı koruyucu özellikler göstermektedir. Hiper glisemiyi azaltır, kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. Bu da diyabet ve insülin direnci geliştirme şansını azaltır.

• Humusun içerisinde anti-enflamatuar gıdalardan olan sarımsak, zeytinyağı ve nohut vardır. Yapılan araştırmalar sarımsağın iltihaplanmayı azalttığı, kırışıklıklara ve yaşlanmaya karşı etkili bir mücadeleci olduğunu göstermektedir.

Avokadolu humusla bu kazanımı daha da arttırabilirsiniz.

avokadolu-humus-tarifi

• Humusta yer alan nohut; protein, demir, folat, fosfor, ve B vitamini bakımından yüksektir. Özellikle bu bakımdan vejetaryenler için etkili bir besindir.

• Tahin yapımında kullanılan susam tohumları çinko, bakır, kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir ve selenyum gibi kemik gelişimine destek olan mineraller içerir.

Humus Çeşitleri

Siz de sofralarınızda humusa daha çok yer vermelisiniz. Evde yapmakta zorlanıyorsanız Migros raflarında çeşitli aromalarda, pek çok çeşit humusa ulaşabilirsiniz.