İdrar Yolu Enfeksiyonunu Geçirmenin Doğal Yolları

Tıpta “üriner sistem enfeksiyonu” olarak bilinen; sık idrara çıkma, idrar yaparken güçlük çekme gibi semptomlarla kendini gösteren bu rahatsızlığı doğal yöntemlerle nasıl iyileştirebilirsiniz yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

İşte idrar yolu enfeksiyonundan kurtulabilmek için yardımcı olacak 6 yöntem…

1.Bol Su Tüketimi

Hayat kaynağımız olan su, idrar yolu enfeksiyonlarını iyileştirme konusunda da önemli bir yardımcıdır. İdrar yolu enfeksiyonu şikâyetiniz mevcutsa günde en az iki litre su içmelisiniz. Bu sayede tuvalete daha sık çıkabilir, zararlı bakterilerin idrar kanalınızdan kolayca akmasını sağlayabilirsiniz.

2.Maydanoz

Vücutta biriken ödemin atılmasında önemli bir yardımcı olan maydanoz aynı zamanda idrar söktürücü olarak da bilinmektedir. Siz de idrar yolu enfeksiyonlarını doğal yollardan iyileştirmek istiyorsanız düzenli olarak mutlaka çiğ maydanoz yemeli ya da maydanoz çayı tüketmelisiniz.

3.Karnabahar Suyu

Kış aylarının en faydalı sebzelerinden biri olan karnabahar, idrar yolu enfeksiyonlarını iyileştiren en iyi doğal besinlerden biridir. Karnabaharı kaynatıp suyunu günde üç kez içerek enfeksiyonu önleyebilir, sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

4.Sarımsak

Birçok hastalığın iyileşme sürecinde antibiyotik görevi gören sarımsak, idrar yolu enfeksiyonlarında da iyi bir kurtarıcıdır. Antimikrobiyal özellikleri sayesinde idrar kanalındaki bakterilerin üremesini engelleyerek, tamamen temizlenmeye yardımcı olur. Siz de taze sarımsağı ezerek düzenli şekilde tüketebilir, idrar yolu enfeksiyonunuzu iyileştirebilirsiniz.

5.Kızılcık Suyu

Asidik özelliğe sahip olan kızılcık suyu, düzenli tüketildiğinde tedavi edici özellik gösterir. İdrar yolları enfeksiyonuna neden olan iltihaplardan siz de kızılcık suyunun şifalı etkisiyle kurtulabilirsiniz.

6.Hindistan Cevizi Suyu ve Yağı

İdrar yolu enfeksiyonunu iyileştirmenin bir diğer yolu da güçlü bir antimikrobiyal özelliğe sahip Hindistan cevizi suyu ya da yağı kullanmaktır. Her gün iki yemek kaşığı işlenmemiş Hindistan cevizi yağı yutup aynı zamanda sabahları aç karna bir bardak Hindistan cevizi suyu içerek idrar kanalındaki bakterilerin yok olmasını sağlayabilirsiniz.