İğde Nasıl Kullanılır? Yararları Nelerdir?

İğde; dış görünümü ile yeşil zeytine benzeyen, küçük, çekirdekli, kimine göre hafif mayhoş lezzete sahip olan bir meyvedir. Kuş iğdesi, sultan iğdesi gibi çeşitleri de bulunan bu meyve; içeriğinde sağlığa faydalı birçok özellik barındırır. Herkesin düzenli olarak tüketmesi gereken iğdenin, bakın sağlık için ne gibi yararları varmış…

1. Böbreklere Sağlık Verir

Vücudun boşaltım sistemi için oldukça önemli olan böbrekler, eğer ihtiyacı olan su miktarını karşılayamıyor ise zamanla kalıntılar biriktirir. Bu kalıntılar böbrek taşına dönüşerek kişiye büyük bir sıkıntı verir. Eğer ki siz de böbrek taşı gibi bir problemden şikayetçiyseniz sorununuzu çözmek için iğde meyvesinden yararlanabilirsiniz. Düzenli olarak iğdeyi çekirdek ve çiçekleriyle kaynattıktan sonra suyunu içerek böbrek taşlarından kurtulmayı kolaylaştırabilirsiniz.

2. Öksürüğü İyileştirir

Özellikle kış aylarında birçoğumuzun korkulu rüyası olan öksürüğü iğde meyvesini yiyerek ya da çiçeği ile birlikte kaynattıktan sonra suyunu içerek tüketebilir ve öksürüğün etkilerini hafifletebilirsiniz.

3. Sindirimi Hızlandırır

Yemeği fazla kaçırdığınızı düşünüyorsanız, yemeklerden sonra hazım problemleri yaşıyorsanız iğde, midenizin rahatlamasına yardımcı olacak seçeneklerden biridir. Midenizde bir şişkinlik hissediyorsanız yemekten sonra taze iğde çiğneyerek hazımsızlık probleminizi hafifletebilirsiniz.

4. Ağız Sağlığını Korur

İğde, sindirim sistemine faydalı olduğu kadar sindirimin başladığı ilk yer olan ağız sağlığını korumakta da oldukça faydalıdır. Yiyeceklerin öğütülmesi ile zamanla dişlerde biriken kalıntılardan düzenli diş fırçalamanın yanına ek olarak iğde yağı ile gargara yaparak kurtulmak mümkündür. İğde yağı, âdeta ağzınız için etkili bir temizlik malzemesidir.

5. Cilde İyi Gelir

İğde meyvesinin birçok faydası olduğu gibi yaprakları ve çiçekleri de cilt için oldukça faydalıdır. İğde meyvesinin yaprak ve çiçek kısımları kaynatılıp elde edilen su, sorunlu bölge üzerine uygulandığında egzama gibi birçok cilt probleminin iyileşmesine yardımcı olur.

6. Soğuk Algınlığından Korur

İğde meyvesi, özellikle C vitamini açısından oldukça zengindir. Bu özelliği sayesinde vücudun bağışıklık kazanmasına yardımcı olur. Düzenli olarak iğde tüketerek özellikle kışın sık görülen soğuk algınlıklarından korunmak mümkündür.

7. Kansere Karşıdır

İğde; A, C, E vitaminleri ve flavanoidler açısından oldukça önemli bir besindir. Bu gibi özellikleri sayesinde kanserin birçok çeşidine karşı koruyucu bir kalkan görevini üstlenir, mevcut olan kanserin de büyüme hızını yavaşlatır.

8. Adet Düzenler

Birçok kadının sıkıntı veren problemlerinden biri olan adet düzensizliğine karşı düzenli olarak iğde tüketimi şifa niteliğindedir. Makul miktarda iğde tüketerek adet kanamalarının düzenlenmesini sağlayabilirsiniz.

İğde Nasıl Kullanılır?

İğde meyvesinin birçok farklı kullanım alanı mevcuttur. İşte onlardan bazıları:

  • Meyve olarak direkt tüketilebilir.
  • Yaprak ve çiçekleri suda haşlanarak çay olarak tüketilebilir.
  • Çiçeği koklanarak zihnin açılması sağlanabilir.
  • Çekirdeğinden macun yapılıp cilt sağlığı için kullanılabilir.
  • Kaynatıldıktan sonra elde edilen su ağız gargarası olarak kullanılabilir.